Pomiń menu

Aktywne mamy

Aktywne mamy

Mamy w Łapach dotychczas nie angażowały się w działania lokalne czy nawet zwykłą pomoc. Raczej biernie czekały na to, co zostanie im zaproponowane. Gdy w pandemii świetlica została zamknięta, straciły miejsce, dokąd mogły wyjść z dziećmi i spotkać się w swoim gronie. KGW "Łapianka na obcasach" rozwiązała problem, za co dostała tytuł finalisty nagrody Super Samorząd 2021.

Członkinie KGW „Łapianka na obcasach” zrobiły akcję „Mamy mają głos”. Chciały oddać głos mamom, mieszkankom tamtejszych wsi, i pozwolić im wyrazić swoje poglądy, opinie, określić potrzeby, sprowokować do pomysłowości, dać przestrzeń do działania, wzbudzić zaangażowanie i poczucie sprawczości. O swoich zamiarach poinformowały w mediach społecznościowych, że czekają na propozycje i pomysły na utworzenie „strefy dla mam”. Według początkowych założeń miało to być miejsce na świeżym powietrzu, pod dużym namiotem, z hamakami, siedziskami. Jednak problemem okazało się pozyskanie namiotu, który jest własnością sołectwa i nie został udostępniony KGW „Łapianka na obcasach” na stałe. Po rozmowach z mamami członkinie Koła zdecydowały się złożyć wniosek do gminy w otwartym konkursie ofert, w którym oprócz budżetu na zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców, były też środki na doposażenie miejsca dla mam. Udało się wygrać konkurs. Za wygraną członkinie Koła Gospodyń kupiły siedziska i hamaki, a mamy zaangażowały się w organizację działań w „strefie”. Przy tej okazji zawiązała się zgrana grupa kobiet.

Po sukcesie wspólnego przedsięwzięcia uczestniczki akcji razem z mamami zadecydowały, że podejmą się skonstruowania wniosku do Budżetu Obywatelskiego Gminy Łapy. Przedyskutowały potrzeby, zaprosiły do inicjatywy sołtysów i rady sołeckie wsi Łapy Dębowina i Łapy Szołajdy, na pograniczu których znajduje się strażnica i świetlica, strażaków z miejscowej OSP, Wiejski Dom Kultury. Powstał wspólny pomysł na budowę wielofunkcyjnego budynku, w którym będą mogły odbywać się np. letnie spotkania, „brudne” warsztaty i który odpowie na potrzeby magazynowe strażaków. Projekt powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Łapy, a w zbiórkę głosów zaangażowały się również „maszgłosowe mamy”. I mimo dużej konkurencji wśród wniosków do budżetu obywatelskiego (złożyły je szkoły, przedszkola, z których dzieci dostawały karty do głosowania do domów, dla całych rodzin), zwyciężył projekt budynku, zdobywając blisko 700 głosów mieszkańców. Nie udałoby się osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie akcja „Mamy mają głos” i skupiona wokół niej solidarna grupa mam. Mamy poczuły odpowiedzialność za projekt, zbierały głosy, reklamowały go. Udało się pozyskać 100 tysięcy zł, a projekt będzie realizowany w 2022.

Jak układa się współpraca z władzami samorządowymi

Uczestniczki akcji spotkały się z dużą przychylnością przedstawicieli Urzędu Miasta na etapie przygotowywania wniosku do budżetu obywatelskiego. W związku z tym, że złożony projekt miał niedociągnięcia, wnioskodawczynie zostały poproszone o doprecyzowanie niektórych kwestii. Dostały pomocną informację zwrotną, gdzie są błędy i jak je poprawić. Grupa miała cztery konsultacje z urzędnikami, burmistrzem, jego zastępcami, pracownikiem referatu inwestycji i koordynatorem budżetu obywatelskiego. Wszystkie spotkania przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia potrzeb. Uczestniczki akcji są przekonane, że chęć do współpracy wynikała m.in. z tego, że grupa brała udział w akcji Masz Głos.

Zaangażowanie mieszkańców

Akcja „Mamy mają głos” pozwoliła skupić wokół działań Koła Gospodyń nowe osoby, m.in. wspomniane wcześniej mamy, ale i mężczyzn. „Maszgłosowi mężowie, partnerzy, ojcowie” utworzyli grupę nieformalną i pod patronatem KGW złożyli projekt w ramach FIO Podlaskie Lokalnie: „Jestem tu wiem! Informacja dostępna dla wszystkich”. Z sukcesem znalazł się on na liście dofinansowanych projektów (5 tys. zł). Uczestniczki akcji nawiązały też współpracę z podległym gminie Centrum Usług Społecznych. Podczas spotkania z przedstawicielkami CUS dowiedziały się, jakie usługi społeczne oferuje gmina, na jaką pomoc mogą liczyć mieszkańcy, by następnie informować o tym innych i zachęcać do korzystania z tych usług. Kolejnym sojusznikiem działań była Akademia Lidera Lokalnego funkcjonująca w ramach CUS, z którą udało się nawiązać współpracę. W siedzibie Koła odbyło się spotkanie/szkolenie dla mam, którego efektem był wspólnie skonstruowany wniosek na dofinansowanie działań świątecznych.

Zakres i znaczenie działania

  • blisko 600 osób oddało głos w budżecie obywatelskim na projekt budynku, który będzie służył mieszkańcom i lokalnym organizacjom,
  • cztery spotkania konsultacyjne z burmistrzem i urzędnikami podczas pisania projektu do BO,
  • w działania akcji „Mamy mają głos” włączyło się 30 osób.

„Cieszymy się z naszego udziału w akcji Masz Głos. Efekty widoczne będą jeszcze w długiej przyszłości”, mówi Marta Łapińska, prezeska Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”.

Puenta

Zaktywizowanie mam, a potem kilku kolejnych środowisk dało solidarną współpracę przy tworzeniu projektu do budżetu obywatelskiego. Dzięki temu społeczność lokalna poznała mechanizm partycypacyjny, a gdy za pieniądze budżetu powstanie nowy budynek aktywności społecznej, zobaczy jego efekty. W ramach akcji Masz Głos Koło wspierała Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, organizacja partnerska projektu Fundacji Batorego.

*

Do Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” należy kilkadziesiąt kobiet. Na co dzień Koło współdziała z m.in.: Ochotniczą Strażą Pożarną Łapy Dębowina, Domem Kultury w Łapach, Wiejskim Domem Kultury Łapy Szołajdy i Radami Sołeckimi. Od 2020 realizuje projekt KGW Podlaskie, które ma wzmocnić instytucjonalnie koła gospodyń z Podlasia i zwiększyć ich potencjał.