Gdy to, co niegdyś dzieliło, zaczyna łączyć
Społeczność oraz władze Chełmka uporządkowały teren powojennych bunkrów i przygotowały ich ekspozycję, udowadniając, że to, co kojarzy się z konfliktem i podziałami, może być okazją do współpracy.
Chełmek (małopolskie) / 2017
Pozostałymi po II wojnie światowej poniemieckimi bunkrami zainteresowały się osoby związane z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji. Zorganizowano akcję badania ich historii i przygotowania ekspozycji plenerowej. Mieszkanki i mieszkańcy przynosili stare fotografie i mapy terenu oraz porządkowali las. Media lokalne na bieżąco informowały o postępach prac, nadleśnictwo za złotówkę wydzierżawiło teren na ekspozycję, pomagały też okoliczne muzea i koła PTTK. Akcją zainteresowali się miłośnicy historii z całej Polski i z zagranicy, w tym polsko-brytyjska grupa historyków badająca okolice obozu Auschwitz. Prace nie udałyby się bez udziału władz lokalnych – burmistrz pomagał w dialogu z nadleśnictwem, a Urząd Miasta sfinansował wywóz śmieci z terenu przyszłej ekspozycji. Symboliczne otwarcie ekspozycji nastąpi na przełomie maja i czerwca, jednak już teraz bunkry stały się atrakcją turystyczną.
Naszym największym osiągnięciem podczas realizacji zadania było zainteresowanie znacznej grupy mieszkańców wspólnym działaniem. Efekt zespołowej pracy był dla wielu osób ponownym odkryciem czegoś dobrze znanego, ale kompletnie niedocenianego – opowiada Waldemar Rudyk, jeden z organizatorów akcji.