Pomiń menu

Jadłodzielnia i Książkodzielnia w Kluczborku

Jadłodzielnia i Książkodzielnia w Kluczborku

Każdego roku marnuje się ok. 9 milionów ton żywności na świecie, co oznacza zmarnowanie ponad 1,72 miliardów m3 wody wykorzystanej do produkcji jedzenia. To tak jakby każdy Polak codziennie przez rok wylewał sto półtora litrowych butelek wody. Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju, zgodnie ze swoim mottem: JEDZ, DZIEL SIĘ I CZĘSTUJ! NIE MARNUJ JEDZENIA! – postanowiło temu przeciwdziałać na swoim lokalnym podwórku.

Stowarzyszenie wymyśliło, że otworzy Jadłodzielnię, czyli miejsce do wymiany jedzenia. Przy okazji zadba o strawę dla ducha i w tym samym miejscu uruchomi Książkodzielnię – punkt wymiany książek. Z tym pomysłem Stowarzyszenie zgłosiło się do akcji Masz Głos, w której wspierało je Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, organizacja partnerska projektu Fundacji Batorego.

Problemem było miejsce na wiatę. Trzeba było znaleźć taką lokalizację w Kluczborku, gdzie jest duży ruch i nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów np. podatku od gruntu. I tu bardzo pomogła Gmina. Stowarzyszenie dostało miejsce na targowisku, na gruncie należącym do Miasta, które zdecydowało się też pokrywać koszt zużycia prądu. Za drewnianą wiatę i lodówkę zapłacił Ośrodek Pomocy Społecznej. Po stronie Stowarzyszenia było zorganizowanie projektu, wykonanie wiaty, zakup i transport lodówki.

Jak układała się współpraca z władzami samorządowymi

Władze Kluczborka są bardzo otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi i kiedy przedstawiciele Stowarzyszenia zwrócili się do nich z pomysłem postawienia Jadłodzielni i Książkodzielni, chętnie na niego przystały. Następnie obie strony zaczęły planowanie przedsięwzięcia. Oprócz udostępnienia miejsca i pokrywania kosztów prądu, za pieniądze Miasta zostały zakupione dozownik antybakteryjny i gaśnica. Urząd Miejski wsparł projekt promocyjnie, informując w swoich kanałach o otwarciu Jadłodzielni i Książkodzielni. W wydarzeniu inauguracyjnym uczestniczył wiceburmistrz Gminy i przedstawiciele Wydziału Promocji. Jak podkreśla Stowarzyszenie, przychylność władzy to podstawowy warunek tego, żeby zrealizować projekt.                

Zaangażowanie mieszkańców

Gdy powstawała wiata, Stowarzyszenie przygotowało ulotki informujące o tym miejscu. Przeprowadziło też rozmowy ze wszystkimi przedsiębiorcami na targowisku. O powstaniu Jadłodzielni i Książkodzielni mieszkańcy Kluczborka dowiedzieli się przez profil Gminy Kluczbork na Facebooku i Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju, a także za pomocą poczty pantoflowej. Na otwarciu punktów pojawiły się media lokalne i regionalne.

Zasięg i znaczenie działania

  • kilka spotkań członków Stowarzyszenia w Gminie, Sanepidzie, OPS-ie,
  • nawiązany kontakt z lokalnymi restauracjami, sklepami, przedsiębiorcami na targowisku,
  • z Jadłodzielni codziennie korzysta 15-20 osób; pozostałe dochodzą od czasu do czasu,
  • dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się wymiana książek w Książkodzielni.

Obecnie Jadłodzielnią i Książkodzielnią stale opiekuje się 15 wolontariuszy. Cztery osoby pracujące na targowisku odpowiedzialne są za otwieranie wiaty codziennie rano. 11 wolontariuszy na zmianę wozi żywność ze sklepów, dba o czystość lodówki i zamyka wiatę o 18:00. „Gdy przywozimy towar nasi, stali odbiorcy już czekają. Niektórzy pomagają nam wyciągać kartony z samochodu. Ich radość, gdy przyjeżdżamy, jest dla nas największym podziękowaniem”, mówi Anna Król ze Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju.

Puenta

Finał działań jest taki, że odzyskiwana jest żywność, która w innym przypadku byłaby wyrzucana. Lokalni przedsiębiorcy, szkolne stołówki oraz mieszkańcy Kluczborka dołączyli się do akcji niemarnowania żywności. Wymiana książek w Książkodzielni również cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2022 ma powstać drugi w mieście sklep Aldi. Wtedy Stowarzyszenie chce otworzyć kolejne punkty Jadłodzielni i Książkodzielni.

*

Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju działa na terenie powiatu kluczborskiego od 2020. Zajmuje się poprawą życia grup wykluczonych, ekologią, kulturą i edukacją. Organizuje m.in. szkolenia, akcje charytatywne. W 2021 zostało wraz z Burmistrzem Kluczborka laureatem nagrody Super Samorząd.