Pomiń menu

Mieszkańcy zadają pytania, a władza… odpowiada

Mieszkańcy zadają pytania, a władza… odpowiada

Stowarzyszenie Głos Kociewia przekonało władze lokalne do publikowania w internecie informacji o ich pracach oraz zachęciło mieszkańców do korzystania z tych wiadomości.

Starogard Gdański (pomorskie) / 2018

Celami działań stowarzyszenia były: poszerzenie informacji publikowanych w BIP gminy i starostwa powiatowego m.in. o protokoły z posiedzeń komisji i nagrania audio sesji rady powiatu oraz wprowadzenie biuletynów na stronach spółek miejskich. Dzięki kontaktom telefonicznym i spotkaniom z wiceprezydentem miasta, przewodniczącymi rady miasta i powiatu, radnymi i starostą powiatowym udało się przekonać władze do spełnienia wszystkich postulatów! Władze miasta były otwarte na współpracę, potrzebę jawności dostrzegły także władze powiatu. W sondzie internetowej mieszkańcy wyrazili swoje zainteresowanie streamingiem z sesji rady, a publikowane w BIP-ie interpelacje i zapytania radnych wraz z odpowiedziami Prezydenta są w miarę udostępniania kolejnych informacji żywo komentowane i dyskutowane na forach. Członkowie i członkinie stowarzyszenia odbyli około 30 spotkań na temat uzyskiwania informacji z urzędów.

Jednym z naszych działań i jednocześnie realizacją praw obywatelskich, do którego zachęcamy, jest zadawanie pytań władzom oraz podmiotom od nich zależnym. Chcemy mieszkańcom naświetlać sprawy ważne dla miasta i powiatu, pokazywać to, co dzieje się wokół, a co niekoniecznie jest widoczne dla oczu mieszkańców – mówi Marcin Wichert z Głosu Kociewia.