Pomiń menu

Młodzi piszą uchwałę w sprawie klimatu

Młodzi piszą uchwałę w sprawie klimatu

Młodzież z Białegostoku przygotowała projekt uchwały, która miała zmobilizować Miasto do przyspieszenia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i traktowania jej jako priorytet polityki miejskiej. Dostała za to nagrodę Super Głos 2021.

Projekt uchwały dotyczył uznania za priorytetowe działań proklimatycznych w mieście, m.in. przystosowania budynków użyteczności publicznej do wymogów neutralności klimatycznej, tj. zerowej emisji netto do 2035. Projekt został przygotowany w ramach lokalnej inicjatywy uchwałodawczej. To narzędzie, którym dysponują mieszkańcy i które pozwala im proponować własne uchwały dla Rady Miasta. Niestety jest rzadko używane, bo wymaga specjalistycznego przygotowania. MSK Białystok poszedł za przykładem innych miast: Wrocławia, Warszawy, Szczecina, w których inicjatywa uchwałodawcza funkcjonuje. Grupę wspierały też Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, koordynatorka akcji Masz Głos, i prawniczka z organizacji „Adwokaci społeczeństwu”.

„Nie chcieliśmy biernie przyglądać się ignorancji osób funkcyjnych w naszym mieście i ich pustym obietnicom. Jako młodzież też mamy głos i narzędzia legislacyjne. Postanowiliśmy z nich skorzystać”, wyjaśnia Jakub Kwiatkowski z MSK Białystok.

Mieszkańcy to popierają

Zanim projekt trafił do Urzędu Miasta, młodzi musieli zebrać minimum 300 podpisów osób mających prawa wyborcze w Białymstoku. Nie było to łatwe, bo odpadała pomoc najbliższego środowiska, czyli rówieśników. Młodzież musiała wymyślić inny sposób zbierania podpisów. O wsparcie poprosiła białostockich seniorów, bo ochrona klimatu to sprawa międzypokoleniowa. Pomogły też inne organizacje społeczne w mieście. W internecie zbieranie podpisów promował film przygotowany przez młodzież. Łącznie w działania organizacyjne zaangażowało się 800 osób.

Akcja zbierania podpisów na ulicach miasta ruszyła w sierpniu 2021 i trwała dwa weekendy. Zaczęła ją konferencja prasowa. Na Rynku Kościuszki stanął namiot, były zabawy dla dzieci i działania edukacyjne dla dorosłych, bo temat klimatu wciąż jest dla wielu niezrozumiały. Nie wszyscy widzą konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Komitetowi Inicjatywy Uchwałodawczej udało się zebrać pod projektem wymaganą liczbę podpisów. Uchwała na początku listopada 2021 trafiła do Urzędu Miasta.

Co na to miasto?

MSK Białystok napisało też do wszystkich klubów radnych i radnych niezależnych z prośbą o spotkanie. Młodzi chcieli w bezpośrednim kontakcie wyjaśnić, dlaczego temat klimatu jest ważny dla Białegostoku. Żadne środowisko polityczne nie wykazało zainteresowania propozycją spotkania. Na etapie kampanii informacyjnej nie udało się też wciągnąć spółki miejskiej zarządzającej komunikacją w Białymstoku, choć autobusy są skutecznym sposobem dotarcia do mieszkańców z informacją.

„Dla młodych osób był to często pierwszy kontakt z urzędem w sprawach samorządowych i ogromny wysiłek włożony w pisanie uchwały i zbieranie podpisów” – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Pod koniec 2021 Urząd Miasta zawiadomił tylko jedną osobę z Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej o decyzji nieprocedowania projektu uchwały ze względów formalnych. We współpracy z prawniczką z Watchdog Polska młodzi nadal będą walczyć  o swój projekt uchwały. W styczniu 2022 wysłali pismo o nieprawidłowościach w postępowaniu z ich projektem uchwały.  Nie poddają się.

*

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) w Białymstoku należy do proklimatycznego ruchu młodych działającego w całej Polsce. Grupa białostocka to 15 osób, które organizują demonstracje, współdziałają w akcji „wymieranie świata” (wspólnie z Extinction Rebellion).