Pomiń menu

Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie poprzez praktykę uczyła się partycypacji obywatelskiej. Już w przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować, które z nich zostaną sfinansowane.

Świebodzin (lubuskie) / 2018

Pomysł wyrósł z przekonania, że partycypacji obywatelskiej trzeba uczyć od małego i że najlepszą nauką jest nauka przez praktykę. Projekty pisane przez grupy uczniów trafią do samorządów szkolnych, a najlepsze z nich zostaną zarekomendowane Młodzieżowej Radzie Miejskiej, która przyzna projektom granty. Nauczyciele będą tylko doradzali i koordynowali działania. Propozycja programu grantowego została skonsultowana z nauczycielami, dyrektorami szkół i lokalnymi organizacjami oraz pozytywnie oceniona przez mieszkańców i Młodzieżową Radę Miejską. Po przedstawieniu konkretnej koncepcji władze lokalne przeszły od początkowego sceptycyzmu do prawdziwego entuzjazmu! Rozmowy z burmistrzem i przewodniczącym rady miejskiej oraz przedstawienie projektu Gminnej Komisji Kultury, Oświaty i Sportu zaowocowało jednogłośnym przyjęciem programu. Pierwsze granty zostaną przyznane już w nadchodzącym roku szkolnym, a pięć z sześciu gminnych szkół podstawowych już zadeklarowało udział w programie.

Jesteśmy z siebie dumni. Pokazaliśmy, że można oddać decyzje o pieniądzach z budżetu gminy młodzieży. Najmłodsi obywatele mają głos – podsumowuje otwarcie Tomasz Sielicki z grupy PRO Świebodzin.