Pomiń menu

Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej

Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej

GraTy potrzebowały stałego miejsca do działania. Po latach tułania się po różnych lokalizacjach, wyzwaniem było, gdzie realizować swoje działania. Stąd pomysł na kawiarnię społeczną — miejsce dla każdego, otwarte do późna, bez barier, agregujące i wspierające nowe inicjatywy. Za swoją inicjatywę grupa została doceniona tytułem finalisty Super Samorząd 2021.

GraTy przekonsultowały – metodą mapowania i dialogu w przestrzeni – z innymi aktywistami, czy mieszkańcy potrzebują takiego miejsca, w jakim modelu powinno działać, czego chcieliby w nim. Nikt wcześniej nie prowadził takich konsultacji. Wspólnie z Urzędem Miasta zastanawiali się, jaka formuła współpracy byłaby najlepsza przy ich pomyśle kawiarni społecznej. Stanęło na tym, że podmiotem zarządzającym kawiarnią będzie przedsiębiorstwo ekonomii społecznej.

Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej pozwala działać solidarnościowo, wspierać osoby wykluczone, zarządzać partycypacyjnie. Ma także szansę inwestować w pracowników — realnie pomagać ludziom.

Zaczęło się kilkumiesięczne przygotowywanie wniosku przez GraTy o dofinansowanie stworzenia podmiotu ekonomii społecznej. Udało się przejść przez cały proces z pierwszą lokatą na liście ocen wniosków. GraTy otrzymały 63 500 zł, a drugie tyle pomostowego. Trwa rejestracja podmiotu.

Jak układała się współpraca z władzami samorządowymi

Urząd miasta pomógł nakreślić plan działania przyszłego przedsiębiorstwa, w tym ten przekształcający grupę nieformalną w przedsiębiorstwo ekonomii społecznej. GraTy otrzymały listy intencyjne od Prezydenta Miasta, naczelnika Wydziału do Spraw Polityki Społecznej, kierownika Środowiskowego Hufca Pracy, radnych dzielnicy, Centrum Integracji Społecznej i Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Każdy z wymienionych zadeklarował swoje wsparcie, pomagał w znalezieniu odpowiednich miejsc pod działalność, zadeklarował dalszą opiekę merytoryczną.

Zaangażowanie mieszkańców

W GraTy na co dzień jest kilkadziesiąt osób, które działają z i na rzecz osób wykluczonych, niewidocznych.

Obecnie w działanie został zaangażowany Oddział Karny miejscowego Zakładu Karnego — osadzeni pomagają w przygotowaniu miejsca. 30 mieszkańców podpisało się pod listem intencyjnym. „Budujemy miejsce dla kolektywu, żeby budować wspólne dobro”, mówią członkowie GraTy.

Zasięg i znaczenie działania

  • 20 spotkań konsultacyjnych,
  • 50 aktywistów.

W tej inicjatywie niezwykle ważne jest, że grupa nieformalna staje się podmiotem.

Puenta

Na mapie Krosna pojawi się miejsce, które zadba o innych w podmiotowy sposób. W realizacji wyzwania w ramach akcji Masz Głos grupę wspierało Stowarzyszenie Homo Faber, organizacja partnerska projektu Fundacji Batorego.

*

GraTy to grupa zaprzyjaźnionych geeków i dobrych znajomych, których łączy wspólna pasja do gier planszowych, popkultury, kuchni oraz DIY. Od 2018 robią spotkania przy grach planszowych, rozmawiają o przestrzeni, zbierają wspomnienia o Krośnie. To wolontariat zaangażowany, świadomy, otwarty dla wszystkich grup wiekowych. Do niedawnych działań grupy należy m.in. ekranizacja „Zatrutej Studni” Mirandoli, artbook, nagranie słuchowiska, warsztaty gier bez prądu.