Pomiń menu

Szafa na wymianę rzeczy

Szafa na wymianę rzeczy

Jest prosty sposób na bezpłatną i anonimową wymianę rzeczy między mieszkańcami. Grupie Zero Waste Lublin udało się zaszczepić go mieszkańcom Lublina, za co dostała nagrodę Super Głos w 2021.

Grupa Zero Waste Lublin postanowiła zachęcić mieszkańców do wymiany odzieży, sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, które nie są im już potrzebne, ale wciąż mogą przydać się innym. To prosty sposób dbania o środowisko. Grupa wymyśliła „Wymienniki”, czyli spotkania, podczas których ludzie mogą wymieniać się używanymi przedmiotami. Pomysł okazał się trafny, ale wymagał organizacji spotkań, szukania dobrych terminów, kiedy można by je zrobić. Stąd pomysł na bardziej dostępne rozwiązanie – Givebox, czyli miejski mebel do bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami. Dzięki niemu rzeczy sprawne, ale już niepotrzebne mogą znaleźć nowy dom. Pomysł na Giveboxy przyszedł do Polski z Berlina; najpierw został zrealizowany w Poznaniu. Członkinie Zero Waste Lublin uznały, że pora na ich miasto.

Projekt do budżetu obywatelskiego

Na wiosnę 2021, po opisaniu idei Giveboxów, grupa umówiła się na spotkanie z Biurem Partycypacji Urzędu Miasta Lublin, aby przedstawić swój pomysł i dowiedzieć się, jak można by go wdrożyć w mieście. Biuro podpowiedziało pomysł przygotowania projektu do budżetu obywatelskiego, który za chwilę miał ruszyć, lub inicjatywy lokalnej. W rozmowach z Biurem i w przygotowaniu projektu grupę wspierało Stowarzyszenie Homo Faber, koordynator akcji Masz Głos. Gdy projekt uzyskał pozytywną weryfikację, trafił pod głosowanie mieszkańców. Głosowaniu towarzyszyła kampania informacyjna o Giveboxach, połączona z warsztatami. Ostatecznie projekt dostał około 160 głosów. To zbyt mało, aby wygrać z budową ścieżki rowerowej czy placu zabaw.

Wymiany w wersji mini

Grupa Zero Waste Lublin nie zraziła się werdyktem budżetu obywatelskiego. Postanowiła zrobić minigiveboxy i poustawiać je w różnych punktach w mieście, aby oswoić mieszkańców z pomysłem i zachęcić do wymian. Pozyskała do współpracy lokalne organizacje i miejsca działające w duchu less waste, m.in. właścicieli kawiarni, którzy zgodzili się postawić minigiveboxy w swoich punktach. Dziś minigiveboxy stoją w pięciu miejscach w Lublinie: w Kawiarni Nie Wylej, Kawiarni Creamy Cafe, Kawiarni Cafe Heca, Fundacji Karuzela Aktywności i przy ulicy Lubartowskiej 77.

Givebox Lublin spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym. Już po zakończeniu głosowania na Budżet Obywatelski zdarzały się wiadomości o pomysłach stworzenia mini giveboxów np. w miejscu pracy. Nasze działanie poskutkowało promocją idei giveboxa i stanowi inspirację dla innych. Wierzymy, że w przyszłości powstanie więcej takich miejsc w Lublinie właśnie dzięki naszej akcji promocyjnej”, mówi Sylwia Kuszmiruk z Waste Lublin.

*

Zero Waste Lublin to nieformalna siedmiu grupa aktywistek, które wolny czas poświęcają promowaniu idei życia bez śmieci. Swoją obecność zaznaczają w mediach społecznościowych, gdzie prowadzą profil na Facebooku, Instagramie, grupę na Facebooku. Budują kanał na YouTube. Prowadzą szkolenia, warsztaty, cyklicznie organizują Wymiennik. Chcą wprowadzać w Lublinie rozwiązania zero waste, które świetnie sprawdziły się już w innych miastach.