Pomiń menu

Wolontariat ponad granicami

Wolontariat ponad granicami

Zaangażowanie społeczności w działania, wzmocnienie współpracy między dwiema gminami i Gala Wolontariuszy – oto tegoroczne osiągnięcia Fundacji Trybik i mieszkańców oraz władz dwóch niewielkich gmin: Lubicza i Obrowa.

Gmina Lubicz i Gmina Obrowo (kujawsko-pomorskie) / 2018

W ramach akcji Masz Głos 2017/2018 Fundacja Trybik zorganizowała warsztaty dla mieszkańców „Poznaj, zdecyduj i działaj! Wolontariat w pigułce”, po których wszyscy (!) uczestnicy i uczestniczki zadeklarowali chęć działania i zaangażowali się w przedsięwzięcia Fundacji (przy imprezie mikołajkowej dla dzieci pomagało aż 20 osób!), a także w inicjatywy w swoich miejscowościach, w szkolnych klubach wolontariatu lub w WOŚP. Sukcesem były też kolejne warsztaty w trzech gminnych szkołach. Aby mieszkańcy mogli wzajemnie się poznać i zaprezentować swoje działania, Fundacja zorganizowała Galę Wolontariuszy, w której udział wzięło ponad 100 uczestników i kluby wolontariatu z 12 szkół. Docelowo ma powstać baza wolontariuszy łącząca chętnych do działania mieszkańców z akcjami, w które mogą się zaangażować. Działania Fundacji zostały wsparte przez lokalne władze, instytucje i organizacje – np. wójtowie obu gmin uruchomili dodatkowe połączenia między nimi; urzędy wsparły Galę i fundują nagrody dla działaczy; pomocą służą też radni, ośrodki pomocy społecznej, szkoły i biblioteki.

Fundacja jest zżyta ze społecznością lokalną, mieszkańcy, widząc nasze działania na rzecz dzieci, środowiska, zaufali nam. Jeśli „zyskujemy” dziecko na wolontariusza, włącza się również mama, tata lub cała rodzina, sąsiad itd. Zaangażowanie w nasze działania, uśmiech na twarzy drugiego człowieka daje nam ogromną radość i satysfakcję. Utwierdza nas w tym, że to, co robimy, jest potrzebne – mówi Barbara Mońko-Juraszek z Fundacji Trybik.