Pomiń menu

Wyspacerowana renowacja pomnika

Wyspacerowana renowacja pomnika

Dzięki współpracy społeczności i władz lokalnych część chorzowskiego osiedla Śląska – Gwarecka doczeka się renowacji. Lokalna Grupa Wspólnotowa, skupiająca głównie kobiety w wieku 65+ i nawet 80+, a także osoby młode, wspierana przez ekspertów z akcji Masz Głos, przekonała władze do odnowienia pobliskiego Pomnika Żołnierzy Polskich i jego otoczenia.

Chorzów (śląskie) / 2018

Pomysł na działanie wyrósł z zainteresowania mieszkanek ich otoczeniem. Z nieformalnych rozmów z sąsiadami członkinie grupy wiedziały, że nie tylko im przeszkadza zniszczony pomnik, a okazje do takich rozmów mają codziennie… podczas spacerów ze swoimi pieskami! Aby bardziej zainteresować mieszkańców pomnikiem, członkinie grupy opublikowały artykuł w lokalnej gazecie i przekazały urzędnikom miejskim opracowanie na temat jego historii. Podczas spotkań działaczki przekonały do swojego pomysłu wiceprezydenta i miejskiego konserwatora zabytków.

Renowacja pomnika została wpisana do budżetu na 2018 rok, a grupę zaproszono do współpracy przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania jego otoczenia. W ramach prac remontowych zostanie odrestaurowana betonowa część pomnika, starą tablicę znamionową zastąpi nowa, odnowione zostanie także botaniczne otoczenie obiektu. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 15 sierpnia 2018 roku – w Dniu Wojska Polskiego.

Jak widzę w centrum dzielnicy zniszczony pomnik, to nie będę odwracać głowy. Ja i inne osoby z naszej grupy chcemy pokazać, że to są nasze trawniki, nasze drzewa, nasze chodniki, i jeśli chcemy żyć godnie, to po prostu musimy dbać o wszystko, co jest wokół nas – tłumaczy liderka grupy Wanda Sułkowska.