Pomiń menu

Inicjatywa uchwałodawcza 2013

W niektórych miejscowościach mieszkańcy mają prawo przedkładać radom gmin i miast własne projekty uchwał, a tzw. obywatelska inicjatywa uchwałodawcza wpisana jest nawet do miejscowego statutu. Jednak w zdecydowanej większości polskich gmin i miast władze nie doceniają konstruktywnego wkładu, jakim może być przedłożenie przez grupę mieszkańców gotowego (lub prawie gotowego) projektu uchwały. Podczas tegorocznego jesiennego zadania zabiegać będziemy o to, by obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stała się standardem. W wielu gminach funkcjonuje i przynosi wszystkim konkretne korzyści, np. mieszkańcy przygotowują uchwały dotyczące wieloletnich inwestycji, kierunku rozwoju całego obszaru, gospodarowania odpadami, opłat za parkowanie, czy honorowego obywatelstwa miejscowości.
Dla kogo?
Dla każdego, dla mieszkańców miast, miasteczek i wsi. Dla grup formalnych i nieformalnych. Jesienne zadanie jest tak proste, że poradzi z nim sobie nawet pojedyncza osoba. Mimo to zachęcamy do działania choćby w małych zespołach.

Co się wydarzy?
 
Najpierw sprawdzicie, czy w statucie Waszej gminy lub miasta jest zapis o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Jeśli zapisu takiego nie znajdziecie, do rady gminy/miasta złożycie wniosek o jego dodanie. Wcześniej zbierzecie kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt podpisów popierających wniosek (petycja). Władze mają obowiązek odpowiedzieć w ciągu miesiąca (mówi o tym kodeks postępowania administracyjnego). W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi spodziewamy się raczej reakcji pozytywnych. Taka okazja nieprędko się powtórzy!
Co oferujemy?
 

współpracę z doświadczoną organizacją – Fundacją im. Stefana Batorego, która już od ponad 20 lat działa na rzecz zwiększenia roli mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska lokalnego,
kontakt mailowy oraz telefoniczny z koordynatorką zadania,
porady prawnika,
wzory niezbędnych pism,
materiały promocyjne do wykorzystania podczas realizacji zadania,
szansę wyróżnienia najbardziej zaangażowanych uczestników zadania i udziału w uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim,
oficjalne wsparcie akcji Masz Głos, Masz Wybór – z nami działa się łatwiej!

 
Tutaj znajdziesz scenariusz zadania „krok po kroku”
Zarejestruj się już dziś i dołącz się do akcji
Jeśli masz już konto, zaloguj się i wybierz zadanie
Kontakt do koordynatorki:
 

Członkowie grupy

Ta grupa jest prywatna. Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem i złożyć podanie o członkostwo aby dołączyć.