Nasza gmina, nasza sprawa 2014
Brakuje przedszkoli, terenów zielonych na popołudniowe spacery i pikniki, a może dzieci do szkoły nie jest bezpieczna, bądź gmina cały czas wspiera jedną dyscyplinę sportową, choć mieszkańcy oczekują czegoś zupełnie innego? Jeżeli chcecie aby podczas kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi kandydaci rozmawiali o problemach ważnych dla Waszej społeczności to zadanie jest właśnie dla Was!
Pomożemy Wam rozpoznać najważniejszy problem i wspólnie z mieszkańcami zaproponować jego rozwiązania. Na koniec zorganizujecie debatę podczas, której kandydaci odniosą się do Waszych pomysłów. Wspólnie damy mieszkańcom szansę świadomie wybrać nowe władze!
Krok 1: Zdefiniujcie problem
Pierwszym krokiem będzie określenie najważniejszego problemu w Waszej gminie i jego przyczyn. To bardzo ważne, abyście materiału do pracy nie szukali tylko na „własnym podwórku”. Rozejrzyjcie się dookoła, poczytajcie lokalną prasę i fora internetowe, porozmawiajcie z sąsiadami. Możecie wykorzystać również portale społecznościowe i zapytać mieszkańców, co ich trapi. Ważne, żeby sprawa była konkretna i namacalna, dotyczyła wielu osób i aby wpływ na jej przebieg miał Wasz lokalny samorząd (miasto, gmina, dzielnica).
Krok 2: Zbierzcie informacje i opinie
Najpierw przeanalizujcie dokumenty, które dotyczą określonego problemu. W zależności od sprawy, którą się zajmujecie potrzebne informacje znajdziecie w biuletynie informacji publicznej, strategiach rozwoju, planach współpracy, wieloletnich planach inwestycyjnych, budżecie gminy czy planach zagospodarowania przestrzennego. Możliwe, że o pewne informacje będziecie musieli zapytać urzędników, wykorzystując procedury opisane w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
Przydatne materiały:
Jak uzyskać informację publiczną (więcej)
Następnie zorganizujecie rozmowy z mieszkańcami: zapytacie ich co sądzą o sprawie, jakie są ich oczekiwania i pomysły. To bardzo ważny etap! Warto zarezerwować więcej czasu, aby dotrzeć do szerszego grona mieszkańców. Pomocne informacje oraz opisy narzędzi znajdziecie w poradniku – Jak przeprowadzić diagnozę? a nasz socjolog chętnie odpowie na Wasze pytania.
Po zakończeniu badań zadbajcie o publikację ich wyników. O wszystkich działaniach warto informować media. To dzięki nim o Waszych działaniach dowie się dużo osób!
Przydatne materiały:
Jak przeprowadzić diagnozę (więcej)
Krok 4: Przy kawie o sprawie
Następnie zbierzcie i zaangażujcie do współpracy mieszkańców zainteresowanych wspólną dyskusją oraz pracą nad propozycjami rozwiązań wybranego przez Was problemu. Pomoże Wam w tym spotkanie – world cafe, kawiarenka obywatelska, warsztaty przyszłościowe lub inna ciekawa metoda pracy z mieszkańcami. To Wy możecie zdecydować, w jaki sposób chcecie pracować. Informacje o tych wszystkich metodach znajdziecie w naszym poradniku Rozmowa z mieszkańcami (Poradnik Rozmowa z mieszkańcami – więcej).
WSKAZÓWKA! Kluczowe jest miejsce spotkania i niezobowiązująca atmosfera. Niewielkie stoliki, spokojna muzyka, przekąski i napoje – to tworzy dobra atmosferę do dyskusji.
WSKAZÓWKA! Bez zaangażowanych mieszkańców trudno o sukces – tylko oni mogą powiedzieć, co jest im potrzebne. Uruchomcie jak najwięcej kanałów informacji, aby dotrzeć do każdego, kto może być zainteresowany problemem. Pokażcie, dlaczego warto zaangażować się we wspólne prace i jaki efekt chcecie osiągnąć. W pozyskiwaniu sojuszników i komunikowaniu pomoże poradnik – Jak informować (więcej).
Stwórzcie Lokalną Grupę Dialogu Najbardziej aktywnych mieszkańców zaproście do ściślejszej współpracy (5-7 osób). Jej zadaniem będzie opracowanie materiału ze spotkania z mieszkańcami, informowanie, uczestnictwo w debacie z kandydatami. Zadaniem LGD będzie również współpraca między mieszkańcami i nowo wybranymi władzami (wójtem, burmistrzem, radą gminy etc.) już po wyborach.
Przydatne materiały:
Poradnik Rozmowa z mieszkańcami (więcej)
Jak informować (więcej)
Krok 5: Razem dla sprawy – społeczna deklaracja
Po zebraniu opinii, dyskusji i pracy z mieszkańcami czas na debatę kandydatów na temat interesującego Was problemu. Umożliwi mieszkańcom poznanie stanowisk komitetów wyborczych oraz propozycji rozwiązań wybranego przez Was problemu.
Punktem kulminacyjnym powinno być podpisanie społecznej deklaracji. Kandydujący na wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych zadeklarują, że po wyborach zaangażują mieszkańców we wspólne prace na rzecz rozwiązania problemu. Że… podzielą się władzą z mieszkańcami! Dokument powinni podpisać również członkowie i członkinie Lokalnej Grupy Dialogu oraz wszyscy zainteresowani sprawą mieszkańcy.
Spotkanie może przybrać formę debaty publicznej, debaty medialnej (np. w lokalnym radiu), a nawet konferencji prasowej. Na tym etapie pomocny będzie poradnik Jak zorganizować i poprowadzić debatę wyborczą?
WSKAZÓWKA! Warto wykorzystać portale społecznościowe do zbierania pytań mieszkańców, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w spotkaniu (szczególnie polecane tym, którzy zdecydują się na debatę w mediach).
Przydatne materiały:
Jak zorganizować debatę (więcej)
Krok 6: Poinformuj innych
Niezmiernie ważne jest, aby wyniki debaty zostały upublicznione. Można to zrobić poprzez nagranie lub spisanie spotkania. (zapis taki warto uatrakcyjnić np. dokumentacją fotograficzną). Kilka pomysłów znajdziecie w poradniku – Jak prezentować. Najważniejsze, aby każdy z mieszkańców mógł dowiedzieć się, jaki pomysł na rozwiązanie problemów mają poszczególne komitety wyborcze czy kandydaci oraz kto zobowiązał się do ścisłej współpracy z mieszkańcami. Dzięki temu wielu mieszkańców Waszej gminy, dokona świadomego wyboru przy urnie.
1. Jeśli nie brałeś jeszcze udziału w akcji: zarejestruj się do akcji, po aktywowaniu przez nas konta zaloguj się, następnie wybierz konkretne zadanie (wchodzisz w interesujące Cię zadanie i w prawym górnym roku klikasz dołącz).
2. Jeśli brałeś już udział w akcji i masz już konto: zaloguj się i wybierz konkretne zadanie (wchodzisz w interesujące Cię zadanie i w prawym górnym roku klikasz dołącz).
3. Jeśli chcecie otrzymać rozszerzone wsparcie (m.in. szkolenie), to na adres [email protected] prześlijcie odpowiedź na pytanie: „Dlaczego chcecie realizować właśnie to zadanie?”
Członkowie grupy
Ta grupa jest prywatna. Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem i złożyć podanie o członkostwo aby dołączyć.