Realna władza czy przedwyborczy haczyk? – raport o budżetach obywatelskich w Polsce
Przedstawiamy raport nt. budżetów obywatelskich– ich szans oraz zagrożeń. Czy rządzący są gotowi dzielić się władzą nad częścią publicznych pieniędzy?
– W ciągu ostatnich trzech lat budżet obywatelski wprowadzono w ponad 70 polskich gminach. To na nich wzorować się będą kolejne samorządy. Ważne, żeby w przedwyborczej gorączce nie wybrać tych rozwiązań, które już okazały się niefortunne – wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. – Wydaliśmy raport, w którym przedstawiamy dobre praktyki i pokazujemy, jak sami mieszkańcy mogą zadbać, by w ich miejscowości również wprowadzono właściwe rozwiązania.
Raport Fundacji Batorego służyć może jako przewodnik dla samorządów, które chciałyby wprowadzić budżet obywatelski. Zwraca uwagę na tematy wymagające refleksji. Pierwszy, który się nasuwa to, ile pieniędzy należy oddać do dyspozycji obywatelom. Łódź przekazała 20 mln (co było kwotą rekordową), a kolei gmina Kęty pozwoliła obywatelom współdecydować o losie niemal 4% lokalnego budżetu czyli (co było rekordowym udziałem w całości gminnych zasobów). We Wrocławiu zaś decydowano o 0,8 promilach całego miejskiego budżetu.
Z całym raportem można zapoznać się tutaj: Budżet obywatelski w Polsce, autorzy: Dariusz Kraszewski, Karol Mojkowski, marzec 2014
Informacji na temat raportu udziela:
Dariusz Kraszewski
Fundacja im. Stefana Batorego
e-mail: [email protected],
tel.: 792 900 144