Pomiń menu

Fundacja „Dzika Iława”

Założycielką Fundacji „Dzika” Iława jest Magdalena Rudnicka – edukatorka i entomolożka, która od lat zajmuje się popularyzowaniem nauk przyrodniczych w swoim regionie. Najważniejsze cele do realizacji, jakie stawia sobie Dzika Iława to:
edukacja przyrodnicza, ochrona lokalnego dziedzictwa przyrodniczego oraz pomoc w nawiązaniu, bądź przywracaniu relacji człowieka z naturą, bez której zrozumienie świata przyrodniczego i jego ochrona nie są możliwe.
To dzięki Dzikiej Iławie w mieście zaczęto mówić o przyrodzie i dostrzegać jej wartość oraz różnorodność. Rozpoczęły się „Zimowe Ptakoliczenia” oraz wakacyjne spacery przyrodnicze, spośród których “Motylowy spacer” wpisał się już nieco w lokalną tradycję. W 2022 roku na terenie Iławy powołane zostały pierwsze dwa pomniki przyrody, w 2023 roku – pierwszy użytek ekologiczny w mieście, a w 2024 kolejne dwa drzewa uzyskały ochronę prawną. W tym czasie udało się również przeprowadzić wiele godzin wykładów, prelekcji, warsztatów i zajęć terenowych, którym zawsze przyświeca jeden cel – promowanie lokalnej przyrody!
W ramach akcji Masz Głos w 2025 roku Fundacja planuje po raz kolejny wyjść w miejską przyrodę z mieszkańcami Iławy i zastanowić się nad potrzebą ochrony siedlisk motyli w mieście oraz dalszymi losami rzeki Tynwałd i jej rozlewisk. Podsumowaniem akcji będzie opracowanie postulatów, które zostaną przekazane władzom samorządowym.