Fundacja Start Tango

Fundacja Start Tango to organizacja non profit, która w aktywny sposób przeciwdziała przemocy w środowisku pracy, zwłaszcza wobec Kobiet, dostarczając wiedzę oraz konkretne narzędzia, dzięki którym osoby poszkodowane mogą odzyskać sprawczość i przeciwstawić się przemocy w bezpieczny dla nich sposób. Fundacja powstała w kwietniu 2022 roku.
Do tej pory udało im się m.in.:
- Przeprowadzić sondaże wśród kobiet mieszkających w Krakowie na temat przemocy w miejscu pracy. Opracowali raport na ten temat, analizując szczegółowo reakcje na przemoc i przyczyny braku reakcji zarówno ze strony ofiar kobiet, jak i ich otoczenia.
- Stworzyć Kompendium Wiedzy na temat przemocy w miejscu pracy, zawierające prawo pracy i listy kontrolne dla pracowników i pracodawców.
- Zainicjować publiczne dyskusje w Krakowie (zobacz więcej) i rozmowy na temat najlepszych praktyk zapobiegania przemocy w miejscu pracy z mieszkańcami Krakowa, urzędami miejskimi, instytucjami i przedsiębiorcami.
Fundacja tworzy wartościowe treści, pokazując, jak w oparciu o polskie prawo i polskie realia, w bezpieczny dla nas sposób możemy przeciwstawić się agresji ze strony pracowników i współpracowników. Publikacje piszą z punktu widzenia osób poszkodowanych, bez ściemy i medialnych papek, uwrażliwiając na nieuczciwe techniki manipulacyjne, stosowane przez sprawców. W swoje działania włączają m.in. przedstawicieli urzędów, instytucji, radnych oraz przedsiębiorców łącząc pokolenia i oddając głos także seniorom oraz młodym, od których niewątpliwie zależy nasza przyszłość. Rozmawiają i szukają rozwiązań organizując w Krakowie spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy w środowisku pracy.
W swoich działaniach pokazujemy, jak w bezpieczny sposób można przeciwstawić się przemocy w środowisku pracy w oparciu o polskie prawo i polskie realia. Rozmawiamy, szukamy rozwiązań i dyskutujemy, organizując w Krakowie spotkania poświęcone przeciwdziałaniu przemocy w środowisku pracy, wydając publikacje i organizując szkolenia dedykowane pracownikom i pracodawcom.
Posiadamy krakowskie korzenie i jesteśmy z tego dumni. Mamy nadzieję, że Kraków stanie się inkubatorem dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy, a inne rejony Polski pójdą w nasze ślady. Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami o podobnych celach statutowych, uczelniami oraz społecznie odpowiedzialnymi przedsiębiorcami.
W ramach akcji Masz Głos w 2025 chcemy wypracować rekomendacje dot. przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy oraz doprowadzić do stworzenia miejskiego zespoły w tym obszarze.
Na zdjęciu liderka grupy Joanna Siekierska.