Pomiń menu

KGW "Łapianka na obcasach" w Łapach Dębowinie

Pomysł na naszą działalność zrodził się w głowach żon strażaków ochotników z lokalnej OSP. Mimo dzielnej pomocy i wsparcia jaką im okazywałyśmy, czułyśmy, że znajdujemy się w ich cieniu 😉 Ponadto, jako sąsiadkom, w pewnym momencie przestały nam wystarczać spotkania „na kawę i ploteczki”. Wszystkie jesteśmy żonami, matkami, gospodyniami domowymi, pracujemy na etacie -jednocześnie potrzebowałyśmy „powodu” do wyjścia z domu- ale nie takiego, który pozwoli nam uciec od zgiełku świata i obowiązków domowych, ale takiego, który pozwoli nam nie zaniedbać rodziny, domu i pracy, zabrać ze sobą dzieci, zrobić coś dla społeczności i przy okazji się realizować na innej płaszczyźnie. Zwołałyśmy zebranie i zawiązałyśmy oficjalną, dobrowolną, społeczną organizacją mieszkańców wsi, działającą na rzecz lokalnego środowiska. Odtąd stałyśmy się KOBIETAMI jeszcze bardziej GOSPODARNYMI i jeszcze bardziej WYJĄTKOWYMI -Kołem Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”. Każda z nas jest inna, każda zawodowo zajmuje się czym innym -wbrew pozorom to nie dzieli, nie sprawia, że nie mamy wspólnych tematów do rozmów- wręcz przeciwnie: inspiruje i pozwala nam się świetnie uzupełniać nie tylko w koleżeństwie, ale i w działalności KGW.
Aktualnie na stałe zrzeszamy ok 20 osób (kobiet i mężczyzn), jednak w ramach różnorodnych działań angażujemy do współpracy nasze rodziny, sąsiadów, przyjaciół. Swą działalność prowadzimy głównie na terenie miejscowości siedziby, czyli w Łapach Dębowinie, ale również poza nią- na terytorium pozostałych 23 wsi gminy Łapy. Serdecznie zapraszamy więc w nasze „szeregi” nie tylko mieszkańców Łap Dębowiny 🙂 Jak zostać członkiem naszej organizacji? Wystarczy być osobą pełnoletnią i ZADEKLAROWAĆ chęć czynnego udziału w realizacji celów Koła -zgodnie z jego statutem. Żeby nie odstraszyć potencjalnych członków dodamy, ze ideą naszej grupy jest to, że u nas nikt nikogo do niczego nie zmusza, każdy głos i pomysł jest ważny. Współdziałamy ze świadomością, że każdy z nas wnosi do grupy coś od siebie. Spotykamy się z dobrej woli, a w inicjatywach członkowie biorą udział wtedy, gdy indywidualnie pozwala im na to czas. Chcielibyśmy by nasza grupa była postrzegana w taki sposób, że zawsze i dla każdego mamy otwarte drzwi.
Do celów naszej organizacji należą między innymi: prowadzenie działalności na rzecz odnowy wizerunku i rozwoju wsi oraz wspieranie działań na rzecz porządku i bezpieczeństwa naszej okolicy. Prowadzimy działalność mającą na celu integrację lokalnej społeczności, a także zmierzającą do rozwoju kultury ludowej (w szczególności lokalnej i regionalnej). Duży nacisk pragniemy kłaść na propagowanie i podtrzymywanie dawnych tradycji. Niezwykle istotne jest dla nas wychowanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości oraz kształcenie świadomości, że kultura ludowa to wartość która decyduje o tożsamości, Pragniemy wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet wiejskich oraz inicjować i podejmować różnorodne działania na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy, min. poprzez integrację, wymianę doświadczeń, upowszechnianie i rozwój form współdziałania oraz propagowanie racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych. W celu realizacji wyżej wymienionych celów podejmujemy współdziałanie z innymi organizacjami m.in. lokalną OSP, Wiejskim Domem Kultury. Przy okazji swoim wizerunkiem chcemy obalić mity krążące n temat KGW, że są to wyłącznie gotujące starsze panie w ludowych strojach 🙂
Pragniemy rozwijać się i jednoczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza różnorodność daje nam siłę i razem możemy zrobić zdecydowanie więcej! W głowach mamy mnóstwo planów, ale na razie wolimy nie mówić o tym głośno by nie zapeszać 🙂 Mamy nadzieje, że za dziesięciolecia prawnuki będą z dumą przeglądać kroniki naszej działalności, zapisanej na kartach historii. Serdecznie zapraszamy do obserwowania poczynań koła na profilu facebookowym #kgwlapiankanaobcasach.