Pomiń menu

OSA Osiedle Sporadycznych Aktywistów

Chcemy chronić i zachować zielony charakter naszego otoczenia.

OSA to nieformalna grupa sąsiadów, w tej chwili liczy 7 osób. Emerytka,  graficzka komputerowa, dziennikarka,  dyr. ds. analiz oglądalności, inżynier utrzymania ruchu, ekspertka ds. współpracy z uczelniami zagranicznymi, manager ds. marketingu. Pracują w prywatnych mediach, w NGO, na prywatnej wyższej uczelni, w firmie medycznej.
Naszym sukcesem jest
zadbanie o nadanie spójnych nazw ulicom na naszym osiedlu (znane w gminie jako Osiedle Dzikich Ptaków). Zachowaliśmy nazwy ulic nawiązujące do występujących w okolicy ptaków. Zainicjowaliśmy i od wielu lat prowadzimy na wiosnę akcję sprzątania śmieci w naszej okolicy, łącznie z zalewem w Pęcicach Małych/Komorowie i wejściem do lasu.
Wciągnęliśmy do współpracy całe rodziny z dziećmi oraz  gminę, która przez lata dostarczała worki i rękawice i  odbierała zebrane śmieci. Z czasem inicjatywę przejął sołtys Pęcic Małych, udało się ze sprzątania zrobić wspólną sprawę, zakończoną ogniskiem i kiełbaskami. W tej chwili w zasadzie nie ma już potrzeby “generalnego” sprzątania naszej okolicy.
W ramach akcji Masz Głos do listopada 2024 r. chcemy zachować w jak najbardziej naturalnym stanie mały zbiornik retencyjny o pow. ok. 1500 m2, na rogu ul. Dzikiej i Komorowskiej w Pęcicach Małych, tak żeby mogły z niego korzystać małe ssaki, płazy, ptaki, itp.