Stowarzyszenie Czysta Gmina

Czysta Gmina to stowarzyszenie obywatelskie koncentrujące się na transparentności życia publicznego i zwiększaniu udziału mieszkańców w życiu społecznym. Powstało 15 lat temu jako oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy chcieli zapobiec realizacji uciążliwej inwestycji, mogącej negatywnie wpłynąć na jakość ich życia. Od tego czasu aktywnie angażuje się w sprawy ważne dla lokalnej społeczności.
Celem stowarzyszenia jest budowanie świadomego społeczeństwa, które zna swoje prawa obywatelskie i potrafi z nich korzystać, mając realny wpływ na decyzje podejmowane przez samorząd. Stowarzyszenie nie jest organizacją polityczną – działa ponad podziałami, zawsze w interesie mieszkańców. Często współpracuje z innymi lokalnymi organizacjami, by wspólnie działać na rzecz dobra wspólnego, aby każdy mieszkaniec miał dostęp do rzetelnych informacji i mógł świadomie uczestniczyć w życiu społeczności.
Stowarzyszenie zrzesza zaangażowanych mieszkańców gminy Grójec – osób aktywnych społecznie, które interesują się lokalnymi sprawami i życiem publicznym. To zespół składający się z osób reprezentujących różne środowiska zawodowe i społeczne, wspólnie analizujących lokalne decyzje, monitorujących działania władz oraz wspierających mieszkańców w korzystaniu z ich praw.
Stowarzyszenie angażuje się w działania umożliwiające mieszkańcom zabranie głosu w sprawie planowanych inwestycji, które mogą znacząco wpłynąć na jakość ich życia – biogazownia, asfaltownia, przebieg autostrady, linia 400 kv.
Nagłaśnia ważne dla mieszkańców tematy, m.in. niewystarczające rozwiązania dotyczące segregacji tekstyliów, problemy w edukacji czy wykluczenie transportowe w niektórych częściach gminy.
Zwraca uwagę na decyzje władz, które wskazują na brak rozeznania w rzeczywistych potrzebach mieszkańców – od niedostosowania godzin pracy urzędów, po brak otwartości na utworzenie Rady Kobiet jako ciała doradczego.
Prowadzi profil „Grójec Bez Retuszu” na Facebooku, gdzie regularnie publikowane są analizy decyzji samorządu, informacje o lokalnych sprawach oraz działania edukacyjne dla mieszkańców.
W ramach akcji Masz Głos w 2005 r, planowane jest m.in.:
– Zbadać potrzeby mieszkańców w zakresie komunikacji z władzami i ich oczekiwań dotyczących uczestnictwa w życiu publicznym, a także zidentyfikować konkretne pomysły na usprawnienie dialogu społecznego.
– Przygotować i publicznie zaprezentować raport z monitoringu działań lokalnych władz, ze szczególnym uwzględnieniem podejścia do dialogu z mieszkańcami oraz poziomu transparentności.
– Regularnie publikować treści edukacyjne, które budują świadomość obywatelską i poczucie sprawstwa wśród mieszkańców.
Zorganizować spotkanie dotyczące prawa do informacji publicznej i możliwości wpływu na decyzje samorządowe – we współpracy z Watchdog Polska.
Wierzymy, że dzięki tym działaniom zwiększymy zaufanie mieszkańców do samorządu i zachęcimy ich do większego zaangażowania obywatelskiego.