Stowarzyszenie KGW Tanibórz i już
Nasze Stowarzyszenie powstało w 2017 z inicjatywy sąsiedzkiej. Chcieliśmy mieć podmiotowość prawną, aby móc działać na rzecz wspólnoty mieszkańców. W 2019 pojawiła się możliwość rejestracji KGW, z której skorzystaliśmy. Dlatego jesteśmy zarówno Stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS jak i KGW.
W naszej kilkuletniej działalności zrobiliśmy rzeczy namacalne i nienamacalne. Jeden z członków, oddał w nieodpłatną dzierżawę działkę gminie. Dzięki temu, powstała na niej wiata oraz plac zabaw. W ramach czynu społecznego, mieszkańcy wyrównali teren i posiali trawę. Wiata to był dach i cztery słupki – to nam dała gmina. Chłopaki wzięli się do pracy i zabudowali ścianki, położyli chodnik, przedłużyli dach, dzięki czemu wiata się powiększyła, dobudowali składzik na narzędzia. Była to praca rozłożona na kilka lat, uzależniona była głównie od funduszy, którymi w danym momencie dysponowaliśmy. W międzyczasie udało się uzyskać dotację z fundacji Orlen, dzięki której dookoła wiaty zostały posadzone przez mieszkańców krzaki miododajne. Potem powstały drobiazgi – piec chlebowy, kolejny składzik i wiatka na drewno. Każdy etap budowy był uświetniony imprezą.
Pierwsza impreza sąsiedzka na placu była po wyrównaniu terenu, sąsiedzi przynieśli stoły, krzesła, coś do jedzenia, sprzęt grający i tą imprezę każdy wspomina do dzisiaj. Następnie powstał ambitny plan zorganizowania koncertu Szanty nad Męciną (Męcina to mała rzeczka przepływająca przez Tanibórz). Otrzymaliśmy na to dotację ze Starostwa Powiatowego. Zaprosiliśmy dwa zespoły, mieszkańcy przygotowali wspaniałe dekoracje, były to wycięte z kartonu fale, pomalowane na niebiesko i przyczepione do płotu. Scena to był podest z niebieską plandeką od naczepy tira. Wokół sceny fale i palmy wycięte z kartonu. Piękne to było i prawie bezkosztowe. Kartony to był odpad, który jedna z firm dała nam za darmo.
W tym samym czasie powstał pomysł sportowej imprezy Taniborska czwórka. Chodziło w niej o to, żeby pokonać dystans do końca wsi i z powrotem (4 km) siłą własnych mięśni, tj. bieg, jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze, spacer z kijkami itd. Impreza przekształciła się w cykliczną, co roku na początku września się odbywa. Kończy się oczywiście biesiadą z muzyką i jedzeniem.
Naszym największym logistycznie przedsięwzięciem było zorganizowanie wraz z Urzędem Gminy obchodów 370-lecia Taniborza w 2022. Zaangażowanych w to było wielu mieszkańców. Podczas imprezy były pokazy akrobatyczne na koniach, pokazy grupy rekonstrukcyjnej, koncerty, teatr ognia oraz otwarcie wystawy. Wystawa do dzisiaj wisi na płocie na placu, jest efektem wielomiesięcznej pracy, zdobywaniem materiałów z Archiwum Państwowego, rozmów z mieszkańcami oraz redakcją. Kolejnym efektem wystawy, było powstanie książki o historii Taniborza, środki na to przekazał Urząd gminy oraz Fundusz Sołecki.
Działaniami, które podejmowaliśmy w poprzednich latach to różnorodne warsztaty. W 2019, otrzymaliśmy dotację z Urzędu Gminy na zorganizowanie warsztatów teatralnych dla młodzieży, które zakończyły się przedstawieniem VABANK. Warsztaty trwały przez kilka miesięcy, prowadziła je założycielka AszTeatru. Na premierze przedstawienia było sporo gości oraz telewizja ze Swarzędza. Inną aktywnością było zorganizowanie warsztatów lepienia pierników, tutaj skorzystaliśmy ze świetlicy w Gowarzewie. Efektem pracy była ogromna ilość pierników, które popakowaliśmy w woreczki celofanowe i rozdaliśmy wszystkim mieszkańcom wsi.
Dlaczego przystąpiliśmy do akcji Masz Głos? Po kilku latach działalności członkom Stowarzyszenia nieco opadły skrzydła. Nie ma już zapału i chęci do działania. Potrzebna jest nam diagnoza społeczna, której nie potrafimy zrobić. Mam nadzieję, że dzięki akcji Masz Głos, otrzymamy narzędzia. Efektem będzie odkrycie, czego chcą mieszkańcy, jak przyciągnąć nowych sąsiadów do integracji. Czy chcą typowych imprez z jedzeniem i muzyką, koncertów, warsztatów, wycieczek, czy całkiem czegoś innego.
Jak już uzyskamy tę wiedzę, poprosimy Urząd Gminy o zorganizowanie konkursów na wykonanie działań publicznych, dzięki którym przynajmniej częściowo sfinansujemy planowane działania.