Pomiń menu

Stowarzyszenie Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Stowarzyszenie Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej (TKMKM) zrzesza pasjonatów transportu, którzy od lat śledzą trendy, kierunki rozwoju jak i nowe technologie związane z komunikacją miejską. Z przyjemnością opiniujemy projekty w trakcie konsultacji, na spotkaniach z Radami Okręgów czy bezpośrednio u organizatora przewozów. 

Nasze cele to: 

  • Zrzeszanie pasjonatów transportu i infrastruktury 
  • Promocja zrównoważonego, zintegrowanego i odpowiedzialnego transportu zbiorowego w regionie 
  • Wspieranie działań na rzecz rozwoju sieci połączeń obsługujących Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia (MOFT) 
  • Dokumentowanie zmian, przechowywanie oraz prezentacja archiwów i pamiątek związanych z komunikacją zbiorową w mieście i regionie oraz organizacja wydarzeń z nimi związanych  
  • Konsultowanie zmian w tkance miejskiej i planowaniu przestrzennym, starania o to, by Toruń i region rozwijały się w sposób wspierający zrównoważoną mobilność 

Nasze działania: 

W ostatnich miesiącach współorganizowaliśmy wydarzenie „Porozmawiajmy o komunikacji w Toruniu” wraz z radą osiedla Wrzosy/JAR. Napisaliśmy i wypromowaliśmy list otwarty do Prezydenta Miasta Torunia ws. linii autobusowej do Ciechocinka. Uczestniczymy ponadto w wystawach (kolekcje historycznych biletów, rozkładów i wyświetlaczy autobusowych), konsultujemy ważne projekty (MOFT, Polityka Senioralna itp.) z myślą o dogodnym transporcie zbiorowym. 

 

W ramach akcji „Masz Głos” chcielibyśmy przeprowadzić pilotaż nowego, partycypacyjnego modelu rozmawiania o komunikacji i mieście. Na tapetę weźmiemy wycinek sieci transportowej (linie 111 i 112 do Grębocina i Rogowa), przeprowadzimy rzetelne badania preferencji podróżnych wśród obecnych i potencjalnych pasażerów z gminy i sołectwa. Następnie, w oparciu o rzetelne dane chcielibyśmy przygotować raport nt. proponowanych zmian i przedyskutować go z organizatorem transportu zbiorowego (miasto Toruń, Wydział Gospodarki Komunalnej).