Pomiń menu

Stowarzyszenie Zwykłe Małe Historie

Chcemy propagować lokalną historię dotyczącą regionu kurpiowskiego
Stowarzyszenie to 11 osób z różnych grup wiekowych, mieszkańcy gminy Lelis i miasta Ostrołęka. Część osób pracuje zawodowo. W stowarzyszeniu gromadzą i opracowują materiały historyczne.

Do tej pory udało nam się zrealizować takie działania jak nagranie i publikacja na Facebooku 14 podcastów  – 8 o tematyce kurpiowskich legend, 6 o wydarzeniach historycznych jakie miały miejsce na terenie naszej gminy, a działamy dopiero od sierpnia 2023 r.

Jeden z podcastów ma już ponad1300 wyświetleń, pozostałe od 50 do 400. Sukcesem było uświadomienie mieszkańców o prehistorycznym osadnictwie na naszym terenie. Popularyzacja efektów wykopalisk archeologicznych nawet z epoki neolitu, brązu i żelaza.
W ramach akcji Masz Głos 2024 chcemy postawić 4-5 tablic edukacyjnych na temat wydarzeń historycznych na terenie naszej gminy. Tablice ustawimy w miejscach gdzie coś ciekawego się wydarzyło. Wstępnie planujemy upamiętnić i przy okazji poinformować o miejscach gdzie odbyły się bitwy w 1807 (wojny napoleońskie), 1915 (I wojna światowa), położenie dawnego młyna wodnego i cegielni.