Pomiń menu

Dziecko MASZ GŁOSU w Lubaszu!

Dziecko akcji Masz Głos Masz Wybór narodziło się w końcu w Lubaszu!

Jest nim długo oczekiwany skatepark, który powstał z inicjatywy lubaskiej młodzieży wspartej przez Stowarzyszenie "Bliżej Siebie i Natury".

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy w ramach akcji Masz Głos Masz Wybór przeprowadzaliśmy warsztaty twórczej diagnozy kompetencji i potrzeb mieszkańców Gminy Lubasz.

Odkryliśmy wtedy, że istnieje grupka młodzieży, wtedy głównie uczniów gimnazjum, którzy z powodu braku odpowiedniego miejsca jeździ na swoich deskorolkach i bmx-ach po ulicach i chodnikach Lubasza, drażniąc tym niektórych mieszkańców, no i oczywiście kierowców. A przy tym narażając siebie i innych na wiele niebezpieczeństw.

Już w pierwszej rozmowie z nimi uzgodniliśmy, że przydałby się w Lubaszu skate park z prawdziwego zdarzenia i od tej pory podjęliśmy wspólnie starania o jego powstanie. Na początek udało się nam przekonać do tego pomysłu ówczesnego Wójta i radnych, którzy po konsultacjach z młodzieżą podjęli decyzję o lokalizacji, wybetonowaniu placu i zabezpieczeniu na ten cel 8 tys. złotych. Resztę funduszy na realizację I-ej części budowy skate parku udało się nam pozyskać ze środków unijnych PROW o które aplikowaliśmy w ramach konkursu ogłoszonego przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania (LGD).

Lubaski skate park składa się na razie z czterech urządzeń ustawionych na betonowej płycie w sąsiedztwie boisk „orlik” nad jez. Dużym w Lubaszu. „Docelowo chcemy, aby na pow. ok. 800m2 stało przynajmniej 7 dużych przeszkód do jazdy wyczynowej na rolkach, deskorolkach lub rowerach typu BMX i żeby w Lubaszu mogły być w przyszłości rozgrywane zawody w tej dyscyplinie sportu. Dlatego już teraz poszukujemy kolejnych funduszy na dokończenie naszego skate parku.

Relacje z hucznego otwarcia skateparku w Lubaszu można przeczytać tutaj:

  • http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/19419.dhtml
  • http://czarnkow.naszemiasto.pl/artykul/986105,potrzebne-pieniadze-na-dokonczenie-budowy-skateparku-w,id,t.html

Stowarzyszenie Bliżej Siebie i Natury