Pomiń menu

Jak Idealna Września przekształciła się w ruch miejski

Jak zapewne pamiętacie, Idealna Września wystartowała 31 maja happeningową akcją zbierającą pomysły wrześnian na poprawę życia w mieście na obiektach stworzonych przez rzeźbiarza, Tomasza Jędrzejewskiego w ramach akcji Rent an Artist. Jak to się stało, że w ciągu kilku miesięcy zmieniła się w pierwszy w historii Wrześni ruch miejski, który w czwartek, 24 października spotkał się z przedstawicielami rady i administracji miasta i gminy, żeby przedstawić listę propozycji usprawniających kontakt na linii samorząd-obywatel?

52405c41593fa_oDuża w tym zasługa akcji Masz Głos, Masz Wybór, która zmobilizowała nas, inicjatorów Idealnej Wrześni, do szerszego kontaktu z mieszkańcami. Zapytaliśmy naszych facebookowych (i nie tylko) sympatyków, gdzie wg nich leżą ogniska problemów skutkujących dość powszechnym przekonaniem, że we Wrześni nic się nie da zrobić, że „władza” ludzi nie słucha i nie chce zaangażowania obywatelskiego.

IMG_3766Od początku naszym celem było spotkanie z samorządowcami. Okres wakacyjny to jednak czas, gdy rada miejska nie działa. Dlatego nasze obserwacje  publikowaliśmy na łamach patronującego akcji portalu Września.NaszeMiasto. Najpierw pojawił się felieton o niedostatkach wrzesińskiego BIPu: Wrzesiński BIP. Skutkiem felietonu jest szybsza jego aktualizacja.

W sierpniu zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie internetowych sympatyków, na którym oficjalnie z wirtualnego bytu przekształciliśmy się w ruch. Wakacje chcieliśmy zakończyć zapraszając samorządowców i mieszkańców podczas dożynek gminnych do wspólnego zagrania w grę planszową, wyjaśniającą zawiłości miejskiego budżetu, ale gminni urzędnicy zakazali nam tej formy zabawy. Felieton o tym cieszył się wielką poczytnością: Nie dla gry na dożynkach. Przeczytało go kilka tysięcy osób.

IMG_3728Publikacje prasowe, działalność na Facebooku i w realu zwróciła na nas uwagę także poza Wrześnią. Zostaliśmy zaproszeni do Radia Merkury do Poznania, gdzie rozmawialiśmy i Idealnej Wrześni z Kaliną Olejniczak w audycji Porozmawiajmy o…. Dostaliśmy także słowa poparcia od radnego z Kórnika, Marka Broniewskiego, który kibicuje Idealnej Wrześni i sam chciałby wprowadzić podobną inicjatywę w swojej gminie.

Ostatnim, jak do tej pory akordem było spotkanie z samorządowcami 24 października. Ustaliliśmy na nim kilka ważnych rzeczy, ale o tym w następnym artykule. Tegoroczne MGMW zakończymy tak, jak rozpoczęliśmy, wykorzystując sztukę współczesną jako medium.Planujemy wspólne malowanie muralu, mieszkańcy z samorządowcami. Czekamy już tylko na opinię GDDKiA.