Sprawozdanie końcowe z zadania Inicjatywa lokalna
Sprawozdanie końcowe Fundacji Wolności z realizacji zadania Inicjatywa lokalna w Lublinie:
SPRAWOZDANIE KOŃCOWE
akcji Masz Głos, Masz Wybór 2013
Zadania Inicjatywa Lokalna
CZĘŚĆ I
-
Nazwa organizacji lub grupy nieformalnej: Fundacja Wolności
- Data przesłania sprawozdania końcowego: 15 grudnia 2013
- Telefon kontaktowy: (usunięte)
- Osoba do kontaktu/koordynator akcji (imię, nazwisko, tel. mail): (usunięte)
- Gmina i miejscowość objęta działaniami akcji Masz Głos, Masz Wybór: Lublin
- Liczba osób (oprócz koordynatora), które brały udział w realizacji zadania? 3
CZĘŚĆ II
- Jaką Inicjatywę chcieliście zrealizować poprzez udział w Akcji? (prosimy krótko opisać pomysł na Inicjatywę lokalną) .
Nasz udział w akcji miał być dwuelementowy – po pierwsze chcieliśmy doprowadzić do podjęcia przez radę miasta uchwały ws. inicjatywy lokalnej. Po drugie chcieliśmy wesprzeć mieszkańców bloków przy ul. Sowińskiego i Al. Racławickich w ich staraniach o doprowadzenie do odnowienia ich osiedlowego podwórka.
- Czy w gminie w momencie rozpoczęcia Akcji podjęta była uchwała o trybie i szczegółowych kryteriach wyboru inicjatywy lokalnej?
Nie
- Jeśli nie, jakie podjęliście działania, by uchwała została podjęta. (Prosimy opisać ile spotkań, rozmów z radnymi, urzędnikami odbyło się, czy kierowane były jakieś pisma, petycje, składane wnioski).
Wystosowaliśmy list do Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta. Zwróciliśmy uwagę na potrzebę podjęcia uchwąły w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. W odpowiedzi Dyrektor Kancelarii Prezydenta wyraził nadzieję, że uchwała zostanie przedstawiona do konsultacji jesienią oraz podjęta jeszcze w tym roku. W lipcu urzędnicy przeszli szkolenie nt. inicjatywy lokalnej. Jednak z upływem czasu projektu uchwały wciąż nie widać. W związku z tym, wysłaliśmy kolejne oficjalne zapytanie w tej sprawie. Pomimo upływu miesiąca nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Z nieoficjalnych informacji z urzędu wynika, że decydenci urzędu są zajęci przygotowywaniem budżetu miasta i państwa oraz nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020, w związku z czym temat uchwały ws. inicjatywy lokalnej został odłożony na pierwszy kwartał przyszłego roku.Władze miasta zapewniają nas, że uchwała zostanie poddana konsultacjom na początku 2014 roku.
- Jakie problemy, przeszkody pojawiły się na etapie rozmów z urzędnikami? Czy udało się je pokonać, jakie argumenty przekonały władze?
Władze zdają się być przekonane do podjęcia uchwały w sprawie inicjatywy lokalnej, jednak przesuwają ją w czasie.
- Czy uchwała w gminie była konsultowana? Jeśli tak to jak przebiegał ten proces? Czy braliście udział w konsultacjach?
Projekt uchwały jeszcze nie został upubliczniony.
- Jak oceniacie Państwo współpracę władz z mieszkańcami na terenie Waszej gminy?(Proszę opisać udział władz samorządowych – prosimy o wskazanie osób, które wspierały Wasze działania i były w nie zaangażowane. Prosimy o opisanie w jaki sposób władze współpracowały z mieszkańcami na etapie realizacji inicjatywy).
Nasze działania cieszyły się wsparciem pana Piotra Chorosia – kierownika referatu partycypacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Pan Piotr współpracował z nami przy opracowaniu treśći ulotki nt. inicjatywy lokalnej oraz pośredniczył w kontaktach z urzędem miasta.
CZĘŚĆ III
- Jak wyglądał proces opracowania koncepcji wniosku? (kto był inicjatorem, kto uczestniczył w opracowaniu wniosku, czy wniosek był konsultowany, czy na etapie opracowania wniosku zorganizowano spotkania z mieszkańcami –prosimy o podanie daty i tematu spotkania, kto był jego organizatorem, ilu mieszkańców uczestniczyło w spotkaniu).
Inicjatywa nie została jeszcze zrealizowana.
- Jakie zadanie publiczne realizowaliście wspólnie z jednostką samorządu terytorialnego? (na czym polegało ? jak przebiegało? jakie poparcie mieszkańców udało się pozyskać? jaki wkład własny włożyli mieszkańcy? )
Inicjatywa nie została jeszcze zrealizowana.
- Co było efektem realizacji zadania publicznego wspólnie z jednostką samorządu terytorialnego?
Inicjatywa nie została zrealizowana.
- Czy na etapie realizacji zadania pojawiały się jakieś trudności, jeśli tak to jakie? (formalne, proceduralne, z aktywnością mieszkańców, z realizacja deklarowanego wkładu własnego?)
Inicjatywa nie została jeszcze zrealizowana.
- Partnerstwo i współpraca z innymi podmiotami (instytucje, grupy – prosimy o podanie, jeśli takie partnerstwo istnieje) :
W naszych działaniach otrzymaliśmy wsparcie stowarzyszenia Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP). Zaprosiło ono nas do udziału w kawiarence obywatelskiej, na którym przedstawiliśmy członkom rad dzielnic i organizacji pozarządowych idee i cele inicjatywy lokalnej. Ponadto FLOP pomógł w promocji zadania.
- Udział władz samorządowych (prosimy o wskazanie osób, które wspierały Wasze działania i były w nie zaangażowane oraz opisanie w jaki sposób władze współpracowały z mieszkańcami na etapie realizacji inicjatywy).
Inicjatywa nie została jeszcze zrealizowana.
-
W przypadku, organizowanych przez Państwa spotkań z mieszkańcami, prosimy o podanie daty i tematu spotkania, kto był jego organizatorem, ilu mieszkańców przyszło?
-
-
Spotkanie mieszkańców bloków przy ul. Sowińskiego 4 i Al. Racławickich 22 i 22b, zainteresowanych inicjatywą lokalną (kilkanaście osób).
-
Spotkanie mieszkańców bloków przy ul. Sowińskiego i Al. Racławickich z radnymi Rady Miasta Lublin, w którym wzięło udział ok. 50 osób.
-
spotkanie przedstawicieli mieszkańców z sekretarzem miasta Lublin (spotkanie umówione z prezydentem, jednak na miejscu okazało się, że w tym czasie wypadły mu inne obowiązki). Udział ok. 10 osób.
-
W czasie trwania akcji kilkukrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami mieszkańców.
-
Kawiarenka obywatelska – prezentacja i przybliżenie idei i celów inicjatywy lokalnej lubelskim społecznikom, członkom rad dzielnic i organizacji pozarządowych. Spotkanie zorganizowane przez FLOP. Udział ok. 30 osób.
-
-
Czy realizowali Państwo jakieś działania związane ze Świętem Samorządu Lokalnego? (Jeśli tak, to jakie to były działania, ile osób było zaangażowanych, jakie materiały zostały wykorzystane?)
Tak. W dniu 26 maja w centrum miasta, na Placu Litewskim zorganizowaliśmy Święto Samorządu Lokalnego w Lublinie. Przygotowaliśmy namiot, ulotki nt. praw mieszkańców oraz możliwość sfotografowania się przy tabliczce z hasłem „Lublin – moje miasto”. Zaprosiliśmy lokalnych samorządowców do współudziału. W tym przedsięwzięciu Na nasze zaproszenie odpowiedziało czworo radnych Rady Miasta i jedna radna Sejmiku Wojewódzkiego. Rozmawiali i odpowiadali na pytania zainteresowanych mieszkańców. W organizację wydarzenia zaangażowanych było pięć osób (wolontariuszy). Zdjęcia oraz relacja z wydarzenia zamieściliśmy na stronie maszglos.pl. Dopisały lokalne media, które podjęły temat, w tym TVP Lublin.
-
Co uważają Państwo za swoje największe osiągnięcie w dotychczasowej realizacji zadania w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór?
W tegorocznej edycji akcji Masz Głos, Masz Wybór, dostrzegamy zainteresowanie lokalnych mediów oraz radnych Rady Miasta naszymi działaniami (związanymi zarówno z inicjatywą lokalną jak i świętem samorządu).
-
Jak oceniają Państwo zaangażowanie mieszkańców w działania związane z akcją?
-
brak zaangażowania, 2- niskie zainteresowanie, 3- trudno powiedzieć, 4- dostrzegam zainteresowanie, 5- bardzo duże zaangażowanie )
1 2 3 4 5
-
Uwagi, dodatkowe informacje:
Brak uwag.