Pomiń menu

Czy niepełnosprawny ma głos w gminie Nieporęt?

Czy w lokalach wyborczych, oznaczonych jako przystosowane dla osób niepełnosprawnych, faktycznie może zagłosować osoba poruszająca się na wózku? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy w lokalach wyborczych, oznaczonych jako przystosowane dla osób niepełnosprawnych, faktycznie może zagłosować osoba poruszająca się na wózku? Postanowiliśmy to sprawdzić i w ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór” na dziesięć dni przed wyborami do Europarlamentu zaprosiliśmy do gminy Nieporęt przedstawicielki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Panią Monikę Brzezińską (będącą jednocześnie członkiem INFO) oraz Panią Justynę Kułakowską. Na co dzień, w ramach fundacji, zajmują się one kompleksową aktywizacją społeczną i zawodową osób poruszających się na wózku inwalidzkim, od dzieci po dorosłych. Pani Justyna problemy niepełnosprawnych zna jak nikt inny – od 28 lat, po przebytym w dzieciństwie wirusowym zapaleniu rdzenia kręgowego, porusza się na wózku.

W gminie Nieporęt wymienione są trzy lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dwa z nich – gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym oraz szkoła podstawowa w Izabelinie, to nowe budynki. Znajdują się tam wygodne windy, którymi można wjechać na każdy poziom, są także przystosowane toalety, na parkingu przy gimnazjum wydzielono i oznaczono specjalne miejsca. Niepełnosprawny bez problemu dotrze do komisji wyborczej. Jednym słowem – test zdany na szóstkę. Cieszy nas, że nowe placówki buduje się od razu z myślą o niepełnosprawnych i ich potrzebach. Nie powinno być żadnych barier w dostępie do edukacji osób na wózkach, jak również w dostępie do lokali wyborczych.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie Drugim. Tuż za furtką znajdują się trzy stopnie w dół, a od strony parkingu – spory krawężnik. Do samego budynku prowadzą dość strome schody. Niestety nie było możliwości otwarcia ośrodka w momencie przyjazdu Pań. Udało nam się później spotkać z sołtys Stanisławowa Drugiego, Panią Wiesławą Bielską, która zapewniła, że w dniu wyborów przy krawężniku oraz przy schodach do budynku pojawią się specjalne pochylnie, umożliwiające wjazd osobom na wózkach. Takie rozwiązanie stosowano już wcześniej. Niestety,  nie ma także dostosowanej toalety. Po świetnie przygotowanych szkołach, ten lokal trochę rozczarowuje, ale jesteśmy dobrej myśli. W dniu wyborów sprawdzimy, czy podjazdy są bezpieczne – zawsze można zgłosić wniosek o wyznaczenie innego lokalu dla osób niepełnosprawnych przy kolejnych wyborach.

Korzystając z pobytu na terenie naszej gminy, przedstawicielki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji spotkały się z dyrekcją trzech szkół i przedstawiły aktualne programy dla osób – zwłaszcza dzieci – poruszających się na wózkach. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową fundacji: www.far.org.pl

Osoby niepełnosprawne mają możliwość głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika, co najmniej 1/3 wszystkich lokali wyborczych w gminie powinna także być przystosowana do ich potrzeb. Czy faktycznie tak jest? Zachęcamy Państwa do sprawdzenia swoich gmin.

Marta Damm – Świerkocka

DSC_0544DSC_0552DSC_0561DSC_0539DSC_0576