Pomiń menu

Mokro ale wesoło. Zamojski finał „Wędrującej estrady” w strugach deszczu.

7 sierpnia Zamojski Dom Kultury po raz ostatni w tym roku wyruszył z projektem artystyczno – edukacyjnym „Wędrująca Estrada – postaw na rodzinę”.

Deszcz pokrzyżował plany organizatorom festynu na osiedlu Karolówka oraz popsuł wyśmienitą zabawę dzieciom, ale i tak część mieszkańców spotkała się na festynie. W strugach deszczu dorośli dzielnie wypełniali ankiety przygotowane przez członków Naukowego Kola Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu, a dzieci wykonywały mi. koniki, pieski, kwiatki, motylki i samolociki. Przedstawiciele władz miasta Zamościa na czele z Prezydentem Marcinem Zamoyskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Janem Wojciechem Matwiejczukiem nie przelękli się ani czarnych chmur, ani ulewy oraz piorunów, sprostali zadaniu i pozostali na swoim stanowisku do dyspozycji mieszkańców. Było mokro oraz burzowo, ale wesoło i inspirująco.

Latem mieszkańcy Zamościa mieli okazję spotykać się na plenerowych imprezach na: Plantach – 8 lipca; Powiatowej – 6 sierpnia (przeniesiona ze względu na złe warunki pogodowe z 10 lipca); Nowym Mieście – 5 sierpnia oraz Karolówce – 7 sierpnia.
Do wielkiego wędrowania po zamojskich osiedlach przyłączyli się również studenci – członkowie Naukowego Koła Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazły się m.in.: warsztaty cyrkowe, plastyczne i muzyczne; spektakle i działania artystyczne Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku; kącik ekologiczno – artystyczny; eksperymenty naukowe – Unikids Uniwersytet Dziecięcy; kiermasz książek; malowanie buziek; SOS Potrzeb Społecznych i znakowanie rowerów. Każdą z imprez kończyła wspólna zabawa dzieci i dorosłych z zespołem muzycznym Grzegorza Szostaka. Do radosnego tańca, konkursów i podskoków w rytm europejskich i światowych przebojów zachęcali zarówno organizatorzy jak i wolontariusze.
Podczas wszystkich czterech festynów członkowie Koła Naukowego Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu (działanie w partnerstwie z Zamojskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy i Kołem Naukowym Filozoficzno – Socjologicznym PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu) przeprowadzali przygotowane przez siebie ankiety dotyczące zamojskiego budżetu obywatelskiego oraz odpowiadali na różne pytania dotyczące praw mieszkańców i świadomych wyborów – nie tylko kandydatów politycznych, korygowali a także objaśniali wątpliwości związane ze składaniem projektów Zamojskiego Budżetu Obywatelskiego oraz rozprowadzali materiały promocyjne ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”, foldery PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz wakacyjne numery Gazety Akademickiej „Skafander”. Chociaż termin składania projektów na zagospodarowanie budżetu obywatelskiego minął 15 lipca br. mieszkańcy byli wyjątkowo zainteresowani w/w tematami i z chęcią uczestniczyli w akcji prowadzonej przez Naukowe Koło Politologów. W sumie w badaniu wzięło udział ponad 200 respondentów (zgodnie z planowaną próbą)- mieszkańców Zamościa. Obecnie ankiety są opracowywane przez pomysłodawców projektu i jesienią br. będą znane końcowe wyniki oraz sformułowane wnioski. Autorzy badania mają nadzieję, że materiał empiryczny uzyskany z analizy ankiet posłuży pomocą przy opracowywaniu zasad regulaminowych kolejnych budżetów obywatelskich (w następnych latach) oraz stanie się ważnym źródłem wiedzy o istotnych potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców Zamościa a także prawach i obowiązkach obywateli. Ponadto studenci planują w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi przeprowadzenie podobnego badania wśród kandydatów oraz wśród obecnych samorządowców. Materiał z badań ukaże się mi. na stronie PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu, stronie Naukowego Kola Politologów, stronie Zamojskiego Budżetu Obywatelskiego oraz na lamach Gazety Akademickiej „Skafander”.
Organizatorami czterech letnich imprez byli: Miasto Zamość, Zamojski Dom Kultury, Zarządy Osiedli Planty, Powiatowa, Nowe Miasto, Karolówka oraz Spółdzielnie Mieszkaniowe. Samorządowcy, przedstawiciele władz, instytucji, radni oraz sami mieszkańcy czynnie włączyli się we wspólną zabawę, a kreatywność i zaangażowanie niektórych budziła podziw i uzasadnione uznanie co wydaje się znakomitą prognozą na przyszłoroczne ponowne zaistnienie „Wędrującej Estrady” w Zamościu.
W wydarzeniu uczestniczyli: członkowie Koła Naukowego Politologów – studenci i absolwenci PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
Opr. Lila Pietrusiewicz