Pomiń menu

WIEŻYCZKA UPORZĄDKOWANA!

W sobotę 1 sierpnia 2015 roku członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju wraz z zaprzyjaźnionymi świdnickimi arorystami z firmy Drzewoznawca zorganizowali wspólną akcję porządkowania zabytkowego terenu po dawnej Fleszy Ceglanej, gdzie do 2006 roku stała zabytkowa Altana.

Miejsce to jest przepełnione historią i wieloma wspomnieniami świdniczan, którzy jeszcze przez kilkadziesiąt lat po wojnie przychodzili na „wieżyczkę” na randki, występy zespołów, potańcówki pod gołym niebem. Dlatego nie mogliśmy dłużej patrzeć na znikające w chwatach, chaszczach, samosiejkach XVIII – wieczne elementy Twierdzy Świdnica (wybudowanej z rozkazu króla pruskiego Fryderyka II). Niestety służby miejskie oraz firma, która zajmuje się porządkowaniem świdnickich parków (wyłoniona w przetargu) od lat nic nie uczyniły, aby miejsce to uporządkować.

Wyposażeni w niezbędne narzędzia- piły mechaniczne, kosy, grabie, szpadle, łopaty i sekatory od godziny 10 zaczęliśmy ciężką pracę, aby odsłonić to, co jeszcze kilkanaście lat temu było powodem do dumy świdniczan. Dołączali do nas kolejni mieszkańcy, wielu z nich z zaciekawieniem przyglądało się naszej pracy. Po kilku godzinach zaczęły wyłaniać się zabytkowe schody, kute poręcze, kamienna fontanna z kaskadą i sam cokół, na której stała zabytkowa drewniana altana. Najmłodsi uczestnicy akcji mieli możliwość kolorowania kredą odsłoniętych schodów.

IMG_1857 IMG_1858 IMG_1877 IMG_1885 IMG_1899 IMG_1894

Po wielu godzinach ciężkiej pracy z satysfakcją oceniliśmy, że wykonaliśmy ogrom pracy i nie spodziewaliśmy się takiego efektu. Przez wiele godzin pomogło w naszej akcji około 30 osób, dla których należą się ogromne brawa.

Na końcu wszyscy chętni mogli skorzystać z profesjonalnej wspinaczki drzewnej przygotowanej przez drzewoznawców. Na wysokości kilkunastu metrów można było podziwiać przepiękną panoramę miasta.

IMG_1920 IMG_1974

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji. Mamy wiele pomysłów, jak wykorzystać to zabytkowe miejsce. Teraz będziemy apelować do władz miasta i odpowiedzialnych urzędników o większą troskę o to miejsce i dbałosć, aby za kilka miesięcy było nadal czysto.

Poniżej efekty naszej pracy:

wieżyczka 4 wieżyczka2 wieżyczka3 wieżyczka6

Wierzymy, że uda się znaleźć niezbędne środki na rewitalizację tego miejsca i przywrócenie mu świetności. 882944_468429309945432_52999691_o