A gdyby tak…
W tegorocznej Akcji Masz Głos postawiłyśmy na edukację.
„Albowiem rzeczpospolita jest jakoby jedno zupełne zwierzęcia któregokolwiek ciało, którego żaden członek sam sobie nie służy, ale i oko, i ręce, i nogi, i wszystkie insze członki jakoby spólnie o sobie radzą, a urzędu swego tak używają, aby się wszystko ciało dobrze miało; które gdy się dobrze ma, wtedyć i członkom krzywdy nie masz, a gdy się ciało niedobrze ma, wtedyć i członki pewnie jaki niewczas cierpieć muszą…” (Andrzej Frycz Modrzewski)
Stąd nasz projekt Szaradzista 50+
Wyobraźmy sobie taką sytuację, że do wynajętego mieszkania zapraszamy współlokatora i umawiamy się, że od tej pory on zarządza… telewizorem. I wszystko jest dobrze do dnia, w którym kupujesz gazetę i widzisz ogłoszenie o jego sprzedaży. Wracasz do domu i pytasz, co się dzieje, przecież miał go pod opieką, ale w naszym rozumieniu – nie taką! On nam odpowiada, że nie wiadomo, czy ktoś zechce kupić, a w ogóle to sprzeda go tylko wtedy, gdy mu zabraknie pieniędzy…
Co można zrobić w tej sytuacji? Urządzić awanturę? Niezbyt efektywne.
Można mediować, można zapytać, na jakiej podstawie, można spisać umowę itd. Trzeba jednak wiedzieć, co można zrobić, a żeby wiedzieć, trzeba znać podstawy takiego wspólnego zarządzania mieniem i nie tylko.
To nasza krzyżówka.
Trzeba się trochę pogimnastykować, by ją rozwiązać. Trzeba poszukać w dokumentach publicznych. W Biuletynie Informacji Publicznej. W rejestrze umów. Uchwałach Rady Miasta. Wiedzieć, z jakich okręgów wyborczych są poszczególni radni.
Poznać miasto nie tylko od strony spacerowej, ale także od strony organizacyjnej.
Czy Wiedza o społeczeństwie nie byłaby ciekawsza, gdyby wykorzystywano w nauce takie narzędzia? Wymagające samodzielnego poszukiwania właściwych odpowiedzi.
W naszej krzyżówce, dzięki Masz Głos są nagrody.
To premia. Ale i dzięki niej, można zrobić cos dobrego dla innych, co pokazała nasza ostatnia zwyciężczyni. Poinformowała nas, że pieniądze z nagrody pragnie przeznaczyć na cel charytatywny. Trafiły do Fundacji „Zdążyć z pomocą”.
To pokazuje, że bycie obywatelem ma głęboki sens. A nagroda może być zarówno celem, jak i środkiem.
A dla nas – nagroda podwójna!