Pomiń menu

Ekipa GraTy w działaniu: Tropy do Franciszka Mirandoli

Tropy do Franciszka Mirandoli - Bardzo Młoda Kultura - Ekipa GraTy - 4

Ekipa GraTy to grupa prężnie działających społeczników, pasjonatów i hobbystów, których kilka lat temu połączyła wspólna pasja - gry planszowe. Na koncie mają wiele udanych projektów, spotkań, wydarzeń i szkoleń. Przystanki KrosCon, KrosCon - konwent gier planszowych i fantastyki, Krośnieńskie Archiwum Społeczne lub Koronowolontariusze - to tylko kilka z nich. Co robią teraz?

Franciszek Mirandola to poeta, pisarz, farmaceuta, bohater zapomniany. Choć nazwisko brzmi znajomo i każdy krośnianin wie, gdzie znajduje się ulica jego imienia, a dzieła i tłumaczenia Franciszka czytane są w szkołach, to nigdy nie zyskał dużego rozgłosu. Nadszedł czas, aby to zmienić. W duchu tej myśli Ekipa GraTy w czerwcu 2021 rozpoczęła projekt „Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction”.

Dlaczego Franciszek Mirandola?

„Bo warto pielęgnować pamięć o lokalnych artystach – odpowiada Damian Piórko Ziemba, inicjator projektu. – Zwłaszcza kiedy są postaciami tak barwnymi, ciekawymi, ale też przełomowymi.” Należy bowiem wspomnieć, że Franciszek Mirandola jest prekursorem polskiej fantastyki naukowej oraz fantastyki grozy – tzw. weird fiction, kojarzonego w świecie z Howardem Phillipsem Lovecraftem. Nie można także zapomnieć o ogromnej ilości tłumaczeń, które wykonał Mirandola i o jego współpracy z czołowymi poetami Młodopolskimi” – dodaje Damian Piórko Ziemba.

Projekt Mirandola: warsztaty

Projekt wystartował w czerwcu, a już wydarzyło się naprawdę wiele. Mieszkańcy Krosna mogli uczestniczyć w szeregu warsztatów: scenariopisarskich (online) w wykonaniu Jakuba Nurzyńskiego, fotograficznych, które poprowadzili pasjonaci: Piotr Kuliga i Robert Jurczyk, projektowania, szycia strojów, czego uczyła Barbara Płaza z pracowni Little Geeky Handmade. Z kolei na warsztatach ruchowo-aktorskich pracą z ciałem, mimiką i gestem koordynowała Gabriela Kościelniak. Wszystko to, aby w ostatni weekend lipca zaangażować warsztatowiczów do wzięcia udziału w… planie filmowym!

Tropy do Franciszka Mirandoli - Bardzo Młoda Kultura - Ekipa GraTy

„Zatruta studnia” – ekranizacja opowiadania

„Jest to, jak dotąd, największe przedsięwzięcie filmowe, jakie dane było nam organizować i myślę, że podołaliśmy zadaniu” – mówi Gabriela Kościelniak, kierowniczka planu. „Koordynacja 70 – osobową grupą to nielada wyzwanie!”. GraTy wzięły na warsztat jedno z opowiadań Franciszka Mirandoli „Zatruta studnia” (do przeczytania tutaj). Aktorzy wybrani zostali w otwartym castingu, a główne role przypadły w udziale Łukaszowi Zychowi i Wojciechowi Mrozowi.

Tropy do Franciszka Mirandoli - Bardzo Młoda Kultura - Ekipa GraTy - 2

Plan filmowy odbył się 23-25 lipca we wsi Węglówka nieopodal Korczyny. Ekipa filmowa pod przewodnictwem reżysera, Artura Janiszewskiego, od wczesnych godzin porannych pracowała nad produkcją. „Kręcąc na zewnątrz, jesteśmy zależni od warunków pogodowych. Na szczęście udało nam się trafić na słoneczną aurę, więc zdjęcia przebiegły bezproblemowo. Teraz czeka nas już tylko postprodukcja” – mówi Artur Janiszewski. Nad charakteryzacją aktorów czuwał zespół: Joanna Janiszewska, Karolina Dżoń i Anna Zając, a stroje przygotowała Barbara Płaza. Nie można nie wspomnieć o grupie filmowej ViArt, która dołożyła swoją cegiełkę do ekranizacji, bardzo pomagając na planie. 

Tropy do Franciszka Mirandoli - Bardzo Młoda Kultura - Ekipa GraTy - 3

Projekt Mirandola i… co dalej?

Jeszcze w sierpniu będzie okazja do udziału w warsztatach emisji głosu prowadzonych przez Wojciecha Kozdroja. „Przygotujemy się w ten sposób do nagrania słuchowiska na podstawie opowiadania „Zatruta Studnia” – mówi Wojciech Kozdrój – Będzie ono dopełnieniem innych działań realizowanych podczas tego projektu.” Równolegle tworzony jest foto-album poświęcony postaci Franciszka Mirandoli, pracy nad filmem i przebiegiem całego przedsięwzięcia. Ekipa GraTy chce również zorganizować wystawę fotografii portretowej, z tego powodu aktywiści uruchomili zbiórkę – pomóżmy im!

Autorka tekstu: Gabriela Kościelniak


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021


Ekipa GraTy to początkowo paczka znajomych, dziś – zgrany team aktywistów społecznych. Działamy w Krośnie i na terenie całego województwa podkarpackiego. Połączyła nas pasja do gier planszowych i niesłabnąca chęć do działania, co razem z finansowaniem przez BARDZO MŁODA KULTURA pozwoliło na powstanie projektu „Tropy do Franciszka Mirandoli – polskie weird fiction„. Pomysł zrodził się dzięki wsparciu merytorycznemu Masz Głos.