Pomiń menu

Akademia Samorządowa po raz drugi

Akademia Samorządowa po raz drugi

Za nami lokalny zjazd Akademii Samorządowej, przedsięwzięcia realizowanego we współpracy Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia POLITES. Tym razem uczestnicy spotkali się 13-14 grudnia w Warszawie.

Dwudniowe spotkanie wypełniły głównie szkolenia. Dotyczyły partnerstwa prywatno-publicznego, raportu o stanie gminy, monitoringu i przeciwdziałania ryzykom nadużyć oraz informowania o działaniach gminy w internecie. Warsztaty prowadzili eksperci: Szymon Osowski z Watchdog Polska, Marcin Waszak z Fundacji im. Stefana Batorego, Dawid Sześciło, wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UW.

Uczestnicy Akademii byli też w Naczelnym Sądzie Administracyjnym na obserwacji rozpraw dotyczących planowania przestrzennego i ochrony środowiska oraz na kilku sesjach obywającego się równolegle w Muzeum POLIN III Kongresu Obywatelskiego.

Spotkanie w Warszawie było drugim lokalnym zjazdem w ramach Akademii Samorządowej. Poprzedni odbył się w październiku w Sędziejowicach (woj. łódzkie) i zainaugurował działalność Akademii. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. W międzyczasie odbyły się również trzy webinaria, została uruchomiona platforma on-line wymiany kontaktów między uczestnikami i doradztwa.

Akademia Samorządowa jest programem pilotażowym, realizowanym od października 2019 do czerwca 2020. Ma na celu sieciowanie oraz wspieranie merytoryczne i doradcze aktywnych samorządowców, którzy wcześniej byli związani m.in. z akcją Masz Głos. Uczestniczy w niej 26 osób – radnych, burmistrzów, wójtów oraz sołtysów reprezentujących wybrane gminy z całej Polski.

Program zjazdu