Pomiń menu

Dziesiątki szkoleń i wizyt w terenie, kilkaset rozmów telefonicznych i jedna przebita opona. Podsumowanie akcji Masz Głos, Masz Wybór 2015/2016 w liczbach

W czerwcu zakończyliśmy tegoroczną edycję akcji Masz Głos, Masz Wybór. Już po raz 14 wspieraliśmy grupy, organizacje i instytucje w ich działaniach na rzecz najbliższego otoczenia. Dziękujemy za Wasz wysiłek, energię i za to, czego możemy się od Was nauczyć!

Untitled design(5)W tegorocznej edycji akcji udział wzięło 500 uczestników z ponad 300 gmin. Wasze grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje takie jak szkoły czy biblioteki w ramach akcji zajmowały się w tym roku współdecydowaniem o budżecie gminy lub miasta, wpływaniem na decyzje radnych, realizacją inicjatyw lokalnych, współdecydowaniem o ofercie instytucji publicznych i zmienianiem okolicy na lepszą.

Untitled design(4)W wolnym czasie świętowaliście, organizując Urodziny Samorządu Lokalnego, który w minionym roku obchodził swoje 25-lecie. Urodziny Samorządu zorganizowało aż 40 gmin! Odwiedzaliście też radnych na dyżurach i wpisywaliście im w dzienniczki pochwały (za obecność i dostępność dla mieszkańców) lub nagany (za trudny kontakt).

Untitled design(3)W działaniach wspierali Was eksperci: Dariusz Kraszewski z Fundacji Stefana Batorego, Dorota Michalska z toruńskiej Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Grzegorz Wójkowski z katowickiego Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Katarzyna Wyrwińska i Maria Perchuć- Żółtowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Magda Mirys z łódzkiego Centrum Promocji i Rozwoju  Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

Untitled design(2)Przez cały rok eksperci zorganizowali wraz z nami 28 szkoleń, w których udział wzięło 400 osób oraz odbyli 34 wizyty lokalne, przejeżdżając 15 tysięcy kilometrów i tracąc jedną oponę. Jako uczestnicy mogliście liczyć także na nasze wsparcie telefoniczne – odbyliśmy około 500 rozmów, oraz na darmowe materiały, których przesłaliśmy Wam około 20 tysięcy! Wypiliśmy 500 litrów kawy, między innymi przygotowując dla Was 10 numerów newslettera, w którym opisujemy inspirujące przykłady działań i krok po kroku podpowiadamy, na czym polega akcja.

Untitled design(1)W maju, na zakończenie akcji, spotkaliśmy się na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie spośród 150 gości Gali reprezentanci 7 grup i organizacji odebrali Nagrody Super Samorządu, a przedstawiciele kolejnych 18 i 19 grup odebrali nominacje do Nagrody i Wyróżnienia.

Dziękujemy Wam za udział w akcji! Już teraz możecie szykować się na jej kolejną edycję. W sierpniu trafi do Was kolejny numer newslettera, a w nim – dużo nowości, między innymi opis nowej formuły działania (czekajcie w napięciu).

Namawiamy też do spędzenia letnich miesięcy wspólnie z sąsiadami – właśnie teraz jest dobra okazja, by urządzić Święto Samorządu Lokalnego – więcej tutaj!