Pomiń menu

Święto samorządu

Czy numer buta radnego jest informacją publiczną, czyli organizujmy święta samorządu!

ZAMÓW MATERIAŁY! WYPEŁNIJ FORMULARZ!

Quiz samorządowy z przebijaniem baloników, rzucanie ogromną kostką do gry, aby zebrać jak najwięcej głosów, podchody w poszukiwaniu zaginionego radnego – oto pomysły na to, w jaki sposób inaczej niż przez oficjalne uroczystości, dyskusje i debaty promować samorządność. Akcja Masz Głos, Masz Wybór zachęca do organizowania świąt samorządu lokalnego.

Oficjalnie samorząd ma swoje święto 27 maja, gdy na wspomnienie pierwszych wyborów samorządowych po 1989 roku obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Okazji do celebrowania samorządności jest jednak znacznie więcej… dokładnie 365 razy więcej. Akcja Masz Głos, Masz Wybór przypomina, że to my, mieszkańcy, jesteśmy samorządem. Siłę sprawczą posiadamy na co dzień, nie tylko w dniu wyborów, więc Święto Samorządu Lokalnego obchodzić możemy codziennie.

Co roku grupy nieformalne, szkoły, biblioteki i stowarzyszenia uczestniczące w akcji Masz Głos, Masz Wybór organizują Święta Samorządu Lokalnego w swoich miejscowościach i gminach. Zapraszają mieszkańców i mieszkanki do udziału w grach i zabawach, organizują turnieje sportowe, przygotowują poczęstunek, przypominając przy okazji mieszkańcom o ich prawach i możliwościach. Zachęcają też radnych do odbycia dyżurów w plenerze, dzięki czemu mogą osobiście spotkać się z mieszkańcami. W zeszłym roku w całej Polsce odbyło się ponad 40 Świąt Samorządu Terytorialnego! Letnie miesiące są do tego szczególnie dobrym czasem – to właśnie teraz odbywają się pikniki sąsiedzkie, lokalne festyny i dożynki, które mogą stać się okazją do obchodów Święta.

Jak zorganizować Święto Samorządu Lokalnego?

1. Wybierz termin. Możesz zorganizować własne święto lub skorzystać z okazji, jaką jest sąsiedzki piknik czy dożynki.

2. Przygotuj atrakcje. Możesz przeprowadzić quiz samorządowy, w którym mieszkańcy sprawdzą swoją wiedzę o strukturze samorządu i o swoich gminach. Dobrym pomysłem jest też gra planszowa Super mieszkaniec, Super mieszkanka w rozmiarze maxi, w której czekają na graczy utrudnienia takie jak kolejka w urzędzie lub szczęśliwy traf w postaci nowej gładkiej ścieżki rowerowej. Zabawą dla całych rodzin jest wzorowana na podchodach gra terenowa „Gdzie jest radny?”, której uczestnicy rozwiązują tajemniczą zagadkę, zbierając podpowiedzi ukryte w całej miejscowości i wykonując zadania u agentów. Możesz zorganizować też rozgrywki sportowe, zaprosić lokalny chór, poprosić mieszkańców i mieszkanki o przyniesienie ciast.

3. Namów radnych do odbycia plenerowych dyżurów i zaproszenia na nie mieszkańców. A może zorganizujesz mecz, w którym udział weźmie drużyna reprezentantów władz?

Radna/y zaprasza na swój dyżur podczas Święta – wzór zaproszenia
Naklejki Jestem radną/ Jestem radnym

4. Wypromuj Święto wśród mieszkańców i zaproś media.

5. Relację ze Święta Samorządu Lokalnego zamieść na naszej stronie! Aby móc publikować zdjęcia, poproś fotografowane osoby o podpisanie zgody na przetwarzanie danych i wykorzystanie wizerunku.

święto Samorządu Lokalnego w ZamościuŚwięto Samorządu Lokalnego to również świetna okazja aby poinformować mieszkańców o Waszych planach związanych z realizacją działań w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Organizujesz Urodziny u siebie?

Zamów materiały promocyjne (Karta Praw Mieszkańca, Narzędziownik Obywatelski, afisze do wypełnienia – rozm. A3 i A4, naklejki „Jestem radną” i „Jestem radnym”), które możecie zamówić za pomocą FORMULARZA,

przyślij nam informację kiedy dokładnie organizujesz wydarzenie,

a następnie przyślij nam zdjęcia

– wszystkie te informacje umieścimy na stronie oraz na facebooku akcji! Chwalmy się sukcesami, dzielmy doświadczeniami! Zobaczcie jak wyglądało Święto Samorządu w 2012 (tutaj), 2013 roku (tutaj) i 2015 roku (tutaj).

Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Rakowska
[email protected]
22 536 02 31