Pomiń menu

Odważnie po budżet obywatelski

Na półmetku akcji Masz Głos Piekarska Grupa Inicjatyw inspiruje i zachęca do zgłaszania inicjatyw do budżetu obywatelskiego. Aktualnie organizacja za cel stawia sobie zgłoszenie uchwały o inicjatywie lokalnej w Piekarach oraz przekonanie mniej aktywnych grup do czynnego udziału w budżecie obywatelskim.

– Chcemy zaangażować seniorów, tak żeby zobaczyli, że ich głos też się liczy, że ich pomysły również są ważne. mówi Jerzy Kozera z Piekarskiej Grupy Inicjatyw. On sam aktywnie zajmuje się angażowaniem mieszkańców już od 5 lat. Rejestruje sesje oraz komisje Rady Gminy, spisuje najważniejsze postanowienia oraz wypowiedzi radnych, prowadzi fanpage, gdzie relacjonuje wszystko to, co dzieje się w samorządzie i mieście. Publikuje wypowiedzi radnych również te nieprzychylne mieszkańcom. – Chciałbym żeby mieszkańcy bardziej zainteresowali się sprawami miasta, żeby chcieli zabiegać o głos, żeby wiedzieli jak wypełniają mandat radni, których wybrali. –  dodaje aktywista.

Problem z budżetem obywatelskim w Piekarach jest bowiem taki, iż szkoły próbują wykorzystać pieniądze z budżetu obywatelskiego na załatanie bieżących remontów w placówkach. Często są to projekty zamknięte, niedostępne dla większego grona mieszkańców, dlatego Grupa od dłuższego czasu próbuje przeforsować w uchwale zapis , który zagwarantuje ogólny dostęp do zgłaszanego projektu. Niestety póki co nie ma woli ani władz miasta, ani radnych, aby tę zasadę wprowadzić. Szkoły mają też większe szanse na przeforsowanie swoich projektów, mają za sobą całą głosującą społeczność. Seniorzy ze swoimi potrzebami zostają sami. Dlatego PGI postanowiła ich zachęcić i pomóc. Chcą nakłonić miasto do druku plakatów, na których każdy mógłby wpisać zgłoszony projekt, a seniorów do jego promowania.

A jak swój głos widzą seniorzy? Często podnoszą kwestię tego, że ich problemy nie są ważne, że oni już są starzy, że kto by tam ich słuchał. A potrzeby mają realne – w sam raz do rozwiązania za pośrednictwem środków z budżetu obywatelskiego. Na przykład ławeczka pomiędzy domem seniora a przystankiem, na której tak miło byłoby przysiąść, toaleta przy placu, na który często chodzą na spacery…. Są to realne potrzeby mieszkańców, z których z pewnością chętnie skorzystaliby nie tylko seniorzy. – Musimy ich przekonać, że ich pomysły się liczą i też są ważne. Chcemy zmobilizować i zachęcić seniorów aby powalczyli o poparcie dla swoich projektów, żeby odważyli się zapukać do sąsiadów i poprosić o głos. Taki bezpośredni kontakt to przecież też najlepszy przykład aktywizowania mieszkańców.  mówi Jerzy Kozera. Piekarska Grupa Inicjatyw zaoferowała pomoc w przygotowaniu i złożeniu projektów do tegorocznej edycji.

W tym roku Przedstawiciele Piekarskiej Grupy Inicjatyw zasiądą także, już po raz drugi, w zespole ds. budżetu obywatelskiego. Pozwoli im to w sposób czynny monitorować prawidłowe wdrażanie rozwiązań tegorocznej edycji. Zostały one zaproponowane przez Grupę podczas konsultacji i warsztatów dotyczących budżetu obywatelskiego oraz spotkań z wiceprezydentem miasta oraz koordynatorem budżet obywatelskiego, a następnie zgłoszone przez UM do projektu uchwały.

Zresztą budżet obywatelski to nie jedyny plan na tegoroczną edycję akcji Masz Głos. Organizacja rozpoczęła kampanię, która ma zachęcić mieszkańców do złożenia projektu uchwały o inicjatywie lokalnej. Małymi krokami chcą pokazać mieszkańcom jakie mają możliwości lokalnego działania. Aktywnie pomaga im w tym Grzegorz Wójkowski, lokalny koordynator akcji ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

– Chcemy wykorzystać możliwość zgłaszania przez mieszkańców inicjatywy uchwałodawczej i w ten sposób złożyć projekt uchwały o inicjatywie lokalnej – Można powiedzieć, ze będą to dwie lekcje demokracji lokalnej w jednym – mówi Wójkowski. Projekt uchwały przygotowało Stowarzyszenie Bona Fides, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia.

Trzymamy kciuki!