Pomiń menu

Samouczek działania w akcji. Piąty krok – współpracuj z władzą i mediami!

Po zebraniu grupy pomocników, rozpoznaniu opinii mieszkańców na temat otoczenia i zaplanowaniu pracy nadszedł czas na rozpoczęcie działań. Nieważne, czy walczycie o wprowadzenie budżetu obywatelskiego czy uchwały o inicjatywie lokalnej, czy może chcecie ulepszyć działanie instytucji, przybliżyć ludziom radnych czy poprawić przestrzeń publiczną. w każdym przypadku potrzebujecie wsparcia.

Kilkakrotnie przypominałyśmy o pozostawianiu w stałym kontakcie z mieszkańcami i wykonywaniu kolejnych kroków wspólnie z nimi. Tym razem przypominamy o pozostałych aktorach naszego działania – władzy oraz mediach. Często słyszymy od Was, że swoją rolę wobec władz postrzegacie jako patrzenie im na ręce. Tak zwane działania „watchdogowe” mogą oczywiście przynieść wiele dobrego, ale nie są jedyną możliwością. Zwłaszcza, gdy w kontakt z władzą wchodzimy nie tylko po to, by się jej przyglądać, lecz by coś wspólnie osiągnąć. przedstawicielki i przedstawicieli władzy warto angażować w działanie od samego początku – zapraszać na spotkania, konsultować plany. Warto pamiętać, że mamy prawo do uzyskania informacji, dotyczących naszej gminy – a jak to zrobić podpowiada nasza publikacja „Jak uzyskać informację publiczną?”.

Kolejnym ważnym partnerem są media. Dzięki nim dotrzeć możecie do większej liczby mieszkańców i mieszkanek, a także przekonać do współpracy władze, instytucje lub partnerów biznesowych – wszystkim przyda się reklama. Nie wystarczy jednak wysłać mediom zaproszenia na organizowaną przez was akcję. O kontakty z dziennikarkami i dziennikarzami trzeba dbać, trzeba je rozbudowywać i notować. Więcej o kontaktach z mediami piszemy w publikacji Jak współpracować z mediami?”.

Pamiętajcie także o dodawaniu wiadomości na naszą wspólną stronę www.maszglos.pl!

Pierwszy krok w akcji

Drugi krok w akcji

Trzeci krok w akcji

Czwarty krok w akcji