Pomiń menu

Baza do inwentaryzacji drzew

Baza do inwentaryzacji drzew

Radomianie dla Demokracji stworzyli portal internetowy do inwentaryzacji drzew. Dziś korzystają z niego różne miasta w Polsce. Za swoje działania dostali nagrodę Super Samorząd 2021.

Baza, za którą Radomianie dla Demokracji dostali nagrodę Super Głos, jest bezpłatnie dostępna w internecie. Służy zbieraniu informacji o drzewach takich jak: lokalizacja, obwód, nazwa, klasyfikacja, zdjęcie. Jeśli ktoś ma swoje ulubione drzewo w okolicy, z portalu dowie się o nim niemal wszystkiego: na co chorowało, czy było uszkodzone przez wichurę albo burzę. Stowarzyszenie wciąż rozwija bazę. Ostatnio został dodany moduł, w którym można wycenić wartość odtworzenia drzewa.

W tej chwili w radomskiej bazie jest 4494 drzew. Za liczenie wzięły się inne miasta, które mogą bezpłatnie korzystać z aplikacji. Robią to już Bydgoszcz, Poznań, Gliwice, Krosno, Białystok. Wiosną dołączy Wrocław. W skali całej Polski zidentyfikowanych jest 6851 drzew.

Aby wyjść z domów

Pomysł na stworzenie bazy zrodził się na początku pandemii, która zatrzymała ludzi w domach. „Ludzie tęsknili za spacerami, ale bali się zarażenia. Pomyślałem, że najlepiej będzie dać im konkretne zadanie do zrobienia i wyjdą z domów”, mówi Waldemar Bukalski, pomysłodawca portalu. Coraz głośniej robiło się też o wycinkach drzew w Radomiu i innych miastach. Radomianie dla Demokracji chcieli mieć nad tym jakąś kontrolę. Wyzwaniem okazało się jednak zdobycie pieniędzy na postawienie strony w internecie, zwłaszcza że projekt rozrastał się do ogólnopolskiej bazy. Udało się to dzięki składkom członkowskim i dwóm prywatnym darczyńcom.

Wszyscy opisują drzewa

Baza powstaje oddolnie, dlatego ważne jest przy niej budowanie sieci wolontariuszy i wolontariuszek. Najpierw są szkoleni w terenie, żeby prawidłowo rozpoznawali gatunki, umieli mierzyć obwód drzewa. Wkrótce będzie im w tym pomagał radomski Wydział Ochrony Środowiska. W tworzenie bazy zaangażowali się też pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu, którzy odpowiadają za nasadzenia i pielęgnację drzew w mieście i te właśnie informacje przenoszą do bazy. Dzięki temu mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić postępy w zazielenianiu miasta. Od początku projektu ze Stowarzyszeniem współpracuje Zielona Akcja, która za likwidację wyspy ciepła przy ul. Kusocińskiego w Radomiu dostała w tamtym roku od Fundacji Batorego nagrodę Super Samorząd.

„Baza drzew jest projektem specjalistycznym, ale jednocześnie włącza mieszkańców, którzy pracują przy niej jako wolontariusze. Zbierają i wprowadzają informacje o drzewach. Podobną rolę odgrywają eksperci, którzy przygotowują materiały edukacyjne. Ta praca niesłychanie integruje, bo wszystko odbywa się na świeżym powietrzu, podczas wypraw inwentaryzacyjnych lub spacerów, co jest zdrową alternatywą spędzania wolnego czasu – szczególnie w dobie pandemii”, mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, koordynatorka akcji Masz Głos z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

Obiecujące jest coraz większe zaangażowanie w bazę urzędników radomskich, którzy widzą możliwość włączenia jej w procesy zarządzania miastem i dodatkowo zaczynają się angażować w szkolenia wolontariuszy.  W kwietniu 2022 Radomianie dla Demokracji planują ogólnopolską akcję spisywania drzew.

*

Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji powstało na bazie oddolnego, radomskiego ruchu społecznego, aby bronić demokratycznych praw obywatelskich. Od początku działania jest zaangażowane w tworzenie narzędzi civictech, czyli nowych technologii służących obywatelom. Portal „Radomskie drzewa” jest jednym z nich.