Pomiń menu

Odblaskowe kamizelki i pszczelarskie kapelusze

Odblaskowe kamizelki i pszczelarskie kapelusze

Komitet Społeczny „Obywatele Szamotuł” oraz władze Szamotuł

Szamotuły (wielkopolskie)

Mieszkańcy i władze Szamotuł postanowili zająć się w tym roku dziecięcą garderobą. Rozdają dzieciom odblaskowe kamizelki, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze, dołożą też do nich pszczelarskie kapelusze do pracy na założonej w mieście kwietnej łące!

Obywatele Szamotuł to grupa mieszkańców i mieszkanek, którzy od 2017 roku ożywiają swoje miasto spontanicznymi akcjami – rozdawali jabłka podczas dożynek, 11 listopada zapalili znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, częstowali też mieszkańców rogalami marcińskimi z przepisem w gwarze poznańskiej. W ramach tegorocznej akcji Masz Głos grupa przeprowadziła dwa działania. Pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły, bezpieczna droga do domu” zorganizowali dla dzieci odblaskowe kamizelki, które będą rozdawać podczas imprez plenerowych i wycieczek. Z kolei w ramach inicjatywy „Osada dla Owadów” powstanie kwietna łąka z ulami, służąca jako przestrzeń do edukacji ekologicznej.

Lokalne władze są przychylne tym działaniom – obie strony regularnie się spotykają i ściśle współpracują od etapu planowania po wspólne finansowanie. Urząd Miasta i Gminy Szamotuły przekazał część kamizelek oraz udostępnił i obsadził drzewami teren pod łąkę, burmistrz kupi dzieciom małe pszczelarskie kapelusze. Do działania wciągani są też inni mieszkańcy – np. właściciel lokalnej pasieki poprowadzi zajęcia o pszczelarstwie.

Tutaj, na miejscu jest dużo osób, które fajnie działają na różnych płaszczyznach i w różnych dziedzinach. Chcemy ich skonsolidować, zmotywować do wspólnego działania, by w niedalekiej przyszłości powstała jakaś spójna wizja miasta – tak o swoim działaniu opowiadają Joanną Ludwiczak i Szymon Chudziak z „Obywateli Szamotuł”.