Pomiń menu

Głosuj świadomie 2014

Wkrótce podejmiemy decyzję na kogo oddamy głos w wyborach samorządowych. Zdarza się, że swojego kandydata typujemy dopiero w dniu głosowania, często już w lokalu wyborczym. Stawiamy X przy nazwisku, które kojarzymy z plakatów rozklejonych po okolicy. Wybór przypomina więc grę w totka. Tymczasem, gdybyśmy poznali programy wyborcze, moglibyśmy wybrać najwłaściwszą osobę – tę, która ma dobre pomysły na rozwój naszej miejscowości. Aby mądrze wybrać radnych oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mieszkańcy muszą wiedzieć kim są kandydaci i jakie mają plany. Zbierzcie informacje o kandydatach i rozpowszechnijcie je wśród wyborców. Pomóżcie im podjąć świadome decyzje!
 
Świadomy wybór to decyzja oparta na informacjach: wyborca powinien wiedzieć, co potrafi kandydat, jakie są jego dotychczasowe doświadczenia oraz jakie działania planuje podjąć, jeśli zostanie wybrany. Czy wie, czego potrzebują mieszkańcy i w jaki sposób chce im to zapewnić.
Celem Waszego działania jest zebranie takich informacji o kandydatach do władz gminy i rozpowszechnienie ich wśród wyborców.
 
 

 
Krok 1: Zorganizujcie spotkanie mieszkańców.
Zaproście na spotkanie swoich znajomych i sąsiadów, postarajcie się też dotrzeć do osób, których nie znacie, a które mogłyby Wam pomóc. Na spotkaniu omówcie trzy sprawy.
1. Opowiedzcie o zadaniu, które zamierzacie zrealizować i postarajcie się zachęcić uczestników spotkania do współpracy. W grupie będzie Wam łatwiej, więc postarajcie się o wsparcie kilku – kilkunastu osób. Pamiętajcie by po spotkaniu wymienić się mailami i telefonami.
2. Stwórzcie listę najważniejszych potrzeb Waszej gminy. O czym najczęściej rozmawiają mieszkańcy, czego potrzebują? Jakie działania muszą podjąć władze, by gmina mogła się rozwijać? Odpowiedzcie na te pytania na podstawie własnej wiedzy, rozmów z mieszkańcami oraz danych urzędowych. Na koniec wybierzcie 3-5 najważniejszych problemów, dylematów i wyzwań, o które będziecie chcieli pytać kandydatów.
3. Zastanówcie się jak skutecznie poinformować mieszkańców. Pomyślcie o tym skąd Wy sami czerpiecie informacje o Waszej gminie. Bądźcie konkretni – jeśli stwierdzicie, że ważna jest prasa lokalna – zróbcie listę tytułów, jeśli fora internetowe- zapiszcie ich adresy www. Wykorzystacie tę listę w pod koniec tegorocznych działań.
Po spotkaniu spiszcie wszystkie ustalenia a notatki roześlijcie do uczestników spotkania oraz osób, które nie mogły dotrzeć, a były tematem zainteresowane. Jeśli będziecie widzieli taką potrzebę, możecie zorganizować kilka spotkań.
 
Przydatne materiały:

Gdzie szukać danych o Waszej gminie
Jak zorganizować spotkanie (więcej)

 
Krok 2: Przygotujcie formularz informacji o kandydatach i ich programach
Za pomocą tego formularza zbierzecie informacje o kandydatach:

imię, nazwisko
kontakt dla wyborców (nr. telefonu, email),
wykształcenie i umiejętności,
doświadczenie zawodowe,
pomysły kandydata na rozwiązanie najważniejszych problemów gminy – przygotujcie pytania o 3-5 problemów gminy, które uznaliście za najważniejsze podczas spotkania,
inne pomysły kandydata na działania na rzecz gminy,
własne materiały kandydata (np. program wyborczy).

To Wy decydujecie o co chcecie zapytać, pamiętajcie jednak, żeby pytania były jednakowe dla wszystkich kandydatów, proste, dotyczyły najważniejszych spraw Waszej gminy, które mieszczą się w kompetencjach władz. Gotowy formularz umieśćcie w internecie oraz wydrukujcie kilkanaście egzemplarzy.
To bardzo ważny etap Waszych działań. Jeśli pojawią się wątpliwości, możecie liczyć na pomoc koordynatorki.
 
Materiały:

Jak pytać kandydatów
Przykładowy formularz dla kandydata (więcej)
Jak stworzyć formularz internetowy – Instrukcja krok po kroku

 
Krok 3: Zbierzcie informacje o kandydatach
Poproście kandydatów, by wypełnili formularz. Kontaktujcie się z nimi przez internet (e-mail, serwisy społecznościowe, fora internetowe) i/lub „w realu”, (umawiajcie się na spotkania, przychodźcie na debaty wyborcze organizowane przez samych kandydatów).
Podczas spotkań starajcie się zadać kandydatkom i kandydatom pytania z formularza i wspólnie go uzupełnić. Proponujcie także wypełnienie formularza przez internet.
 
Krok 4: Pomóżcie mieszkańcom wybierać mądrze – informujcie
Przekazujcie mieszkańcom informacje o kandydatkach i kandydatach. Wybierzcie sposoby, które pozwolą Wam dotrzeć do wyborców. Pomoże w tym lista, którą stworzyliście podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami.

zebrane informacje i materiały przekażcie mediom lokalnym,
zorganizujcie debatę z udziałem kandydatek i kandydatów,
stwórzcie stronę internetową, na której zaprezentujecie informacje o kandydatach – możecie np. wykorzystać prostą podstronę w serwisie http://www.MamPrawoWiedziec.pl; promujcie ją w serwisach społecznościowych, na forach i w mediach lokalnych,
bądźcie aktywni na lokalnych forach internetowych i portalach społecznościowych, zamieszczajcie tam informacje o kandydatkach i kandydatach lub o debatach, które organizujecie,
korzystajcie z tablic ogłoszeń publicznych w gminie,
poproście wójta o umieszczenie linku do Waszej strony na stronie www gminy,
jeśli macie wydrukowane ulotki, to znajdźcie wolontariuszy, którzy odwiedzają mieszkańców (np. listonosz, dostawca pizzy, kominiarz); poproście o przekazywanie ulotek z zaproszeniem na debatę lub z adresem Waszej strony internetowej.

 
Zachęcajcie wyborców do korzystania z zebranych informacji oraz do samodzielnego kontaktu z kandydatami i zadawania im pytań.
 
Materiały:

Jak zorganizować spotkanie (więcej)
Metody informowania mieszkańców
Podstrona o kandydatach – jak wrzucać informację na mamprawowiedziec.pl

Krok 5: Po wyborach.
Śledźcie prace lokalnych władz również po wyborach. Możecie korzystać ze strony internetowej gminy, uczestniczyć w sesjach rady i czytać protokoły z posiedzeń, macie także możliwość spotkania z radnymi i wójtem podczas ich dyżurów. Sprawdzajcie czy realizują cele, które deklarowali podczas kampanii wyborczej. Informujcie innych mieszkańców o tym co się dzieje w gminie.

1. Jeśli nie brałeś jeszcze udziału w akcji: zarejestruj się do akcji, po aktywowaniu przez nas konta zaloguj się, następnie wybierz konkretne zadanie (wchodzisz w interesujące Cię zadanie i w prawym górnym roku klikasz dołącz).
2. Jeśli brałeś już udział w akcji i masz już konto: zaloguj się i wybierz konkretne zadanie (wchodzisz w interesujące Cię zadanie i w prawym górnym roku klikasz dołącz).
3. Jeśli chcecie otrzymać rozszerzone wsparcie (m.in. szkolenie), to na adres [email protected] prześlijcie odpowiedź na pytanie: „Dlaczego chcecie realizować właśnie to zadanie?”
 
 

Członkowie grupy

Ta grupa jest prywatna. Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem i złożyć podanie o członkostwo aby dołączyć.