Pomiń menu

Naprawmy to! 2012

Jeśli zależy ci na jakości przestrzeni, w której mieszkasz, nie przechodź obojętnie koło tego, co nie działa, przeszkadza i szpeci. Wykorzystaj narzędzie, które pomoże zmienić świat wokół ciebie.

 

Twoim zadaniem jest uruchomienie internetowego serwisu NaprawmyTo.pl, który daje mieszkańcom twojej gminy możliwość zgłaszania problemów i usterek.

 

Denerwują cię dziury w chodnikach, w których po każdym deszczu robią się kałuże? Obraźliwe graffiti na ścianach budynków? Śmieci porzucane w niedozwolonym miejscu? Czas przestać przechodzić obok tego obojętnie, licząc że „samo się zrobi”. Zachęcamy Cię do zainicjowania działań na rzecz zmiany w twoim otoczeniu – wspólnie z innymi mieszkańcami, którym nie jest wszystko jedno. Dzięki dostępowi do Internetu można to zrobić uruchamiając w twojej miejscowości serwis http://www.naprawmyto.pl.

 

Serwis naprawmyto.pl umożliwi zgłaszanie problemów i spraw wymagających załatwienia w twojej miejscowości – w infrastrukturze (np. dziury w drogach, niedziałające światła), wyglądzie (np. nieuprzątnięte śmieci, połamane ławki) czy bezpieczeństwie (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc). Problemy będzie można zgłaszać przez internet lub aplikację na urządzenia mobilne. Wystarczy wskazać na mapie miejsce, gdzie wystąpił problem, krótko go opisać, ewentualnie dołączyć zdjęcie ilustrujące sytuację. Informacja o każdym zgłoszonym problemie będzie przekazywana bezpośrednio do instytucji publicznych odpowiedzialnych za daną kwestię – o ile tylko do bazy serwisu wprowadzone zostaną ich adresy e-mail.

 

Skuteczne działanie serwisu naprawmyto.pl wymaga z jednej strony zaangażowania mieszkańców, żeby zgłaszali problemy, a z drugiej przekonania władz lokalnych, żeby na te zgłoszenia reagowały.

 

UWAGA! To zadanie, z przyczyn techniczno-organizacyjnych, będzie mogło realizować tylko 20 uczestników, którzy wezmą udział w szkoleniu w dniach 21-22.04 w Warszawie. Po szkoleniu otrzymają dostęp do serwisu pod adresem http://nazwamiejscowosci.naprawmyto.pl. O wyborze uczestników zadania poinformujemy drogą mejlową. Ponieważ może się zdarzyć, że nie wszyscy, którzy się zgłoszą będą mogli ostatecznie realizować to zadanie, zachęcamy do zapoznania się także z innymi zadaniami tegorocznej edycji akcji.

 

Zobacz jak działa serwis:

http://slupsk.naprawmyto.pl

http://torun.naprawmyto.pl

http://poznan.naprawmyto.pl

http://lodz.naprawmyto.pl

http://bytom.naprawmyto.pl

http://chorzow.naprawmyto.pl

http://tychy.naprawmyto.pl

http://powiatkrakowski.naprawmyto.pl

http://krakow.naprawmyto.pl

http://przemysl.naprawmyto.pl

http://lublin.naprawmyto.pl

 

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA SERWISU NAPRAWMYTO.PL W RAMACH AKCJI „MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR”

 

Przyjrzyjmy się teraz, jak realizować zadanie.

 

Dobrze poznaj narzędzie – poświęć trochę czasu na poznanie możliwości serwisu naprawmyto.pl – tak od strony administratora, jak i zwykłego użytkownika. Ważne też, byś znał swoje obowiązki jako lokalnego administratora. Dobre rozeznanie w serwisie nie tylko usprawni twoje działania, ale także pozwoli ci oswajać z serwisem innych użytkowników.

 

Wytypuj problem – pomyśl, co jest największą „zmorą” twojej okolicy, przypomnij sobie, na co najczęściej narzekacie ty i twoi sąsiedzi. Sprawdź, czy wybrana sprawa znajduje się na liście kategorii w serwisie – jeżeli nie, zgłoś potrzebę dodania takiej kategorii do administratora systemu.

 

Pokaż narzędzie swojemu samorządowi – skontaktuj się z burmistrzem / wójtem / prezydentem/ radnymi i opowiedz im o zadaniu, które będziesz realizować. Pokaż im serwis – wyjaśnij, jak działa i opowiedz o korzyściach, które może przynieść jako kanał komunikacji z obywatelami i źródło informacji o potrzebach społeczności związanych z dbaniem o przestrzeń. Urzędnicy nie są w stanie sami zajrzeć do każdego zakątka miejscowości, a dzięki serwisowi mogą mieć informacje o sprawach, którymi i tak będą kiedyś musieli się zająć.

 

Zaproponuj Urzędowi Gminy partnerstwo w realizacji zadania. Urząd będzie mógł podać adresy osób, które powinny dostawać informacje o zgłoszonych problemach, a ty będziesz wiedzieć, kogo pytać o to, jak są one rozwiązywane.

 

Zadbaj o wprowadzenie niezbędnych danych – zamieść w serwisie adresy e-mail instytucji i osób odpowiedzialnych za reagowanie na zgłaszane problemy. Dzięki temu każde zgłoszenie zarejestrowane w serwisie będzie przekazywane do odpowiednich instytucji. Jeśli nie udało Ci się namówić do współpracy władze samorządowe, uprzedź przynajmniej urzędników, że podpinasz ich adresy do serwisu i że powinni się spodziewać napływu maili z powiadomieniami o problemach.

 

Poszukaj partnerów – zbuduj siatkę zaangażowanych „tropicieli problemów”. Zastanów się, czy wybrany przez ciebie problem nie jest szczególnie dotkliwy dla jakichś konkretnych grup mieszkańców, instytucji lub organizacji. A może warto zainteresować nim szkołę, Ligę Ochrony Przyrody (np. w przypadku nielegalnej wywózki śmieci)?

 

Zaplanuj akcję informacyjną i promocyjną – wymyśl, jakimi metodami trafić do mieszkańców z informacją o serwisie i jak zachęcić ich, by zgłaszali problemy. Pomyśl, czy lepsze będą ulotki, plakaty, czy może aktywność na forum twojej miejscowości? Wymyśl chwytliwe hasło. Nawiąż współpracę z lokalnymi mediami.

 

Pokaż narzędzie mieszkańcom – zorganizuj spotkanie, na którym pokażesz, jak serwis działa i jak go używać. Instrukcję działania serwisu w formie obrazkowej znajdziesz na udostępnionej po szkoleniu podstronie gminy, ale może wpadniesz na lepszy i bardziej przystępny pomysł wyjaśnienia mieszkańcom, o co chodzi w naprawmyto.pl ? Na spotkanie zaproś przedstawicieli władz.

 

Zaplanuj dalsze kroki – zastanów się, co można jeszcze zrobić z przekazywanymi przez mieszkańców informacjami. Może mieszkańcy mają pomysły, jak rozwiązać pojawiające się problemy? Zorganizuj otwarte spotkanie na temat konkretnego zagadnienia. Zaproś urzędników i mieszkańców. A może spotkanie uda się zorganizować w Urzędzie?

 

 

Członkowie grupy

Ta grupa jest prywatna. Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem i złożyć podanie o członkostwo aby dołączyć.