Pomiń menu

Wyniki wyszukiwania (76)

  • Jak przeprowadzić diagnozę lokalną

    Opis: Jeśli działacie lokalnie i chcecie lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców, żeby podejmować inicjatywy, które naprawdę mają sens – poznajcie scenariusz diagnozy lokalnej. Dowiecie się, jak krok po kroku zaplanować i przeprowadzić diagnozę, a dzięki dołączonemu aneksowi z metodami diagnostycznymi dobrać narzędzia najlepiej dopasowane do Waszej społeczności.
    Autorzy: Agnieszka Trzaska
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: scenariusz
    PDF
  • Jak powołać młodzieżową radę gminy

    Opis:

    Chcesz, aby młodzi mieszkańcy Twojej gminy mieli realny wpływ na lokalne decyzje? Scenariusz pokazuje krok po kroku, jak powołać młodzieżową radę gminy – od pierwszych konsultacji, przez formalny wniosek, aż po wybory i rozpoczęcie działalności. Materiał wyjaśnia podstawy prawne, podpowiada, jak zaangażować szkoły, organizacje społeczne i samorząd, a także jak zorganizować spotkania i opracować statut rady. To praktyczny przewodnik dla wszystkich, którzy chcą wspierać młodych w budowaniu aktywności obywatelskiej i współdecydowaniu o przyszłości swojej gminy.

    Autorzy: Aleksandra Iwańska-Figura
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: scenariusz
    Tematyka: partycypacja
    PDF
  • Atlas dobrych praktyk. Historie lokalne 2024

    Opis: Publikacja prezentuje 25 historii działań lokalnych z całej Polski, zrealizowanych w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego w 2024 roku. To swoiste kompendium wiedzy o tym, jak w praktyce działa społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Opisane inicjatywy dotyczą m.in. integracji społeczności wiejskich, aktywizacji młodzieży, ochrony środowiska, dostępności przestrzeni publicznej i wsparcia osób potrzebujących. Pod każdą z nich są komentarze ekspertów, materiały dodatkowe, a na końcu indeks rzeczowy. „Atlas” można czytać tematycznie lub geograficznie, odnajdując inicjatywy z własnego regionu. Publikacja ukazuje się corocznie od 2017. Edycja 2024 to także przegląd laureatów i finalistów nagród Super Samorząd i Super Głos, wyróżniających najbardziej udane przykłady współpracy między w społecznościach lokalnych. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w formie elektronicznej także na stronie www.batory.org.pl
    Autorzy: Alicja Zaczek-Żmijewska
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: atlas, dobra praktyka
    Tematyka: dobre praktyki
    PDF
  • Jak wprowadzić szkolny budżet partycypacyjny

    Opis: Jesteście przedstawicielami samorządu uczniowskiego, jego opiekunami, a może członkami Rady Rodziców? Chcecie, żeby uczniowie i uczennice mieli realny wpływ na to, co dzieje się w szkole — i jednocześnie rozwijali umiejętność współpracy, komunikacji i podejmowania decyzji? Poznajcie scenariusz szkolnego budżetu partycypacyjnego – gotowe narzędzie, które krok po kroku pomoże Wam przeprowadzić ten proces w Waszej szkole.
    Autorzy: Agnieszka Maszkowska
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: scenariusz
    PDF
  • Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – jak organizacje społeczne mogą współpracować z lokalnymi władzami?

    Opis: Broszura wyjaśnia, na czym polega nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej i jak organizacje społeczne mogą współpracować z władzami lokalnymi. Zawiera informacje o zakresie tematycznym wspólnych działań, sposobach zawierania porozumień, zasadach finansowania. Zobacz pełny tekst opracowania dokładniej wyjaśniający przepisy ustawy i jej mechanizmy. Pobierz i wydrukuj plik drukarski z kodem QR.
    Autorzy: Dawid Sześciło
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: Broszury informacyjne
    Tematyka: bezpieczeństwo
    PDF
  • Jak doprowadzić do powołania ciała doradczego w gminie lub powiecie

    Opis: Po co są powoływane ciała doradcze i jaka jest ich faktyczna moc oddziaływania na władze? Co mówią podstawy prawne o ich funkcjonowaniu? Jak zorganizować cały proces powoływania ciała doradczego – od pomysłu do zaakceptowania wniosku w sprawie utworzenia danej rady? W naszym scenariuszu znajdziecie odpowiedzi na te wszystkie pytania i instrukcję, co robić krok po kroku, aby finalnie doprowadzić do powstania ciała doradczego.
    Autorzy: Karolina Ginejko
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: scenariusz
    PDF
  • Jak zorganizować spotkanie o programie współpracy z organizacjami pozarządowymi

    Opis: Jak wygląda współpraca z organizacjami pozarządowymi w Waszej gminie? Jak często spotykacie się z innymi aktywistami w działaniu albo na rozmowie o tym, co dzieje się lokalnie? Czy zgłaszaliście kiedyś uwagi do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi? I czy wsparcie władz odpowiada Waszym potrzebom? O to wszystko możecie zadbać w ramach pracy nad programem współpracy z organizacjami pozarządowymi - nasz scenariusz przeprowadzi Was przez nią krok po kroku.
    Autorzy: Małgorzata Łosiewicz
    Wydawca: Fundacja Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: scenariusz
    Tematyka: program współpracy z organizacjaim pozarządowymi
    PDF
  • Jak przygotować się do rozmowy z wójtem, burmistrzem

    Autorzy: Grzegorz Wójkowski
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: Narzędziownik
    Tematyka: partycypacja
    PDF
  • Matryca interesariuszy

    Autorzy: Joanna Ciesielka
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: narzędziownik obywatelski
    Tematyka: współpraca
    PDF
  • Spacer badawczy

    Autorzy: Agnieszka Trzaska
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: Narzędziownik, narzędziownik obywatelski
    Tematyka: diagnoza potrzeb, spacer badawczy
    PDF
  • Budżet gminy

    Autorzy: Małgorzata Łosiewicz
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2025
    Typ publikacji: Narzędziownik
    Tematyka: budżet gminy, finansowanie
    PDF
  • Atlas dobrych praktyk. Historie lokalne 2023

    Opis: „Atlas dobrych praktyk. Historie lokalne 2023” to dwadzieścia trzy opowieści o działaniach, które wydarzyły się w różnych miejscach w Polsce. Zrealizowały je grupy uczestniczące w akcji Masz Głos i docenione tytułem laureata lub finalisty nagrody Super Samorząd i nagrody Super Głos. Choć historie są indywidualne i charakterystyczne dla konkretnych miejsc, to już rozwiązania lokalnych problemów pozwalają na wyciągnięcie wniosków na temat metod wprowadzania zmian, wpływania na decyzje i sposób postępowania władz samorządowych. Dlatego „Atlas dobrych praktyk” to nie tylko historie, ale też poradnik. Pod każdą z opowieści znajduje się segment „pytanie do eksperta”, w którym są odpowiedzi na pytania o to, co zrobić, aby skorzystać z inicjatywy lokalnej, jaki dokument określa podstawy działalności rady kobiet, jakie obowiązki ciążą na organizatorach pikników sąsiedzkich, co zrobić, gdy nie ma uchwały w sprawie konsultacji społecznych, choć jest obowiązkowa. Kwestie te wyjaśniają eksperci samorządowi i specjaliści partycypacji z organizacji partnerskich akcji Masz Głos, którzy współpracowali przy rozwiązywaniu problemów bohaterów poradnika. Dodatkowo są linki do materiałów uzupełniających. W końcowej części publikacji znajduje się indeks odnoszący się do narzędzi partycypacji, o których mowa w poszczególnych rozdziałach.
    Autorzy: Alicja Zaczek-Żmijewska
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2024
    Typ publikacji: Poradniki
    Tematyka: działania lokalne
    PDF
  • Narzędziownik – rada dzielnicy i zarząd dzielnicy

    Autorzy: Małgorzata Łosiewicz
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2024
    Typ publikacji: Narzędziownik
    PDF
  • Spotkajmy się!

    Autorzy: Zespół akcji Masz Głos
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2024
    Typ publikacji: Poradniki
    Tematyka: lokalne wydarzenia
    PDF
  • Narzędziownik – loterie fantowe

    Autorzy: Małgorzata Łosiewicz
    Wydawca: Fundacja im. Stefana Batorego
    Rok publikacji: 2023
    Typ publikacji: Narzędziownik
    Tematyka: angażowanie mieszkańców, wydarzenie lokalne
    PDF

Przeszukaj bazę
materiałów edukacyjnych: