Pomiń menu

Dam ci radę – załóż Radę

Dam ci radę – załóż Radę

Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy

Gmina Lichnowy (pomorskie)

W gminie Lichnowy dostrzeżono problem, który dotyczy wielu gmin – nawet jeśli młodzi ludzie są dostrzegani, są adresatami działań, to nie są traktowani podmiotowo. Aby temu zaradzić, powstała Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy.

Stowarzyszenie WitaLis w ramach tegorocznej akcji Masz Głos postanowiło przekazać młodym mieszkańcom i mieszkankom narzędzia do uczestniczenia w życiu ich społeczności oraz stworzyć przestrzeń, w której będą mogli z tych narzędzi korzystać. Współpracując z mieszkańcami i władzami doprowadziło do powołania Młodzieżowej Rady Gminy. W pracach uczestniczyli między innymi młodzi i dorośli reprezentanci szkół – opracowywali i konsultowali statut Rady, zasiadali w komisjach wyborczych, tworzyli grafiki promocyjne. Wsparcia udzieliły lokalne władze – przewodniczący rady gminy współtworzył statut i organizował spotkania zespołu, wiceprzewodniczący przekonywał radnych do poparcia pomysłu, sekretarz gminy udzielała wsparcia merytorycznego. W efekcie jesienią powstała Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy. Już na wiosnę Rada zorganizowała trzy własne duże akcje: pomoc mężczyźnie, który stracił dom w pożarze, spotkanie o edukacji w ramach ogólnopolskiej akcji Narada Obywatelska o Edukacji oraz społeczne sprzątanie starego ewangelickiego cmentarza. Przy każdym działaniu młodzież współpracowała z lokalną władzą, z innymi mieszkańcami i z lokalnymi organizacjami, co jest najlepszym dowodem na to, że Rada faktycznie jest nauką partycypacji w praktyce!

W społeczności gminy takiej jak nasza, niedużej i zbudowanej na utrwalonych wiele lat temu relacjach i nawykach, sam proces powstawania młodzieżowej rady gminy jest istotny, jeśli chodzi o budowanie nieobecnych dotąd pól dialogu – dialogu między mieszkańcami, między mieszkańcami a władzą, między dorosłymi a młodzieżą – mówi Michał Romanowski, opiekun Młodzieżowej Rady Gminy.