Pomiń menu

Od „polówki” po poważne działania

Od „polówki” po poważne działania

Stowarzyszenie „Projekt Radomir” oraz władze gminy Lelis

Obierwia (mazowieckie)

Wspólna praca społeczna jest ważna, ale integrację lepiej zacząć od dobrej zabawy – z takiego założenia wyszli mieszkańcy i mieszkanki miejscowości Oberwia. Tym sposobem w jednej niewielkiej wsi powstało kilka działających grup!

Stowarzyszenie „Projekt Radomir” założyli organizatorzy i organizatorki „Polówki”, czyli corocznego oddolnego pikniku we wsi. Celem Stowarzyszenia jest, cytując, „odciągnięcie mieszkańców od telewizorów”. Okazało się, że znakomitym narzędziem integracji i aktywizacji jest wspólna organizacja imprezy, do której każdy dokłada coś od siebie – udostępniając teren, pożyczając głośniki czy stół, przynosząc jedzenie. Ze wspólnej odpowiedzialności za wydarzenie łatwiej już przejść do szerszej aktywności. W ten właśnie sposób z „Polówki” wyrósł miedzy innymi Klub Aktywnych Kobiet, grupa inicjatywa seniorów czy grupa organizująca turnieje siatkarskie oraz wizyty studyjne do innych „aktywnych” miejscowości. We wsi organizowane są też zajęcia dla dzieci. Bazą sukcesu było wsparcie przez Radomira pojedynczych aktywnych mieszkańców, którzy następnie zebrali wokół siebie większe grupy i zaczęli działać samodzielnie. Aktywizując społeczność Stowarzyszenie sięga coraz dalej – poprzez szkolenia wzmacnia sołtysów jako naturalnych liderów,  zapoczątkowało też Forum Inicjatyw Powiatu Ostrołęckiego. Działania wspierane są przez wójta i władze gminy, które dofinansowują akcje, patronują im i pomagają merytorycznie.

Radomir jest tylko zapalnikiem, zbieramy grupę, integrujemy, dajemy jej wiedzę i dalej inicjatywa należy do niej. To trudna praca, bo a to „nie mam czasu”, a to inna wymówka. A na telewizor jest czas? Ale ja im mówię, że aby się coś działo, trzeba robić. Samo się nie zrobi – mówi Robert Niedzwiecki, prezes Stowarzyszenia „Projekt Radomir”.