Pomiń menu

Scenariusz zadania Wspólna przestrzeń

Nie chodzisz na spacer do parku, bo czujesz się tam mało bezpiecznie, a do siedzenia są tylko niewygodne ławki w pełnym słońcu. W Twojej miejscowości brakuje miejsca spotkań mieszkańców, a wszystkie miejskie place są betonowymi parkingami. Plac zabaw jest już wysłużony i tylko dla najmłodszych. Nie korzystasz z pobliskiego boiska, bo można tam grać tylko w piłkę nożną.

Jeżeli choć jedna z sytuacji dotyczy także Ciebie i korzystanie z tej przestrzeni nie sprawia Ci przyjemności, to zadanie Wspólna Przestrzeń jest właśnie dla Ciebie! Czas wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie z innymi zacząć zmieniać rzeczywistość. Nie wierzysz? To naprawdę jest możliwe. Udowodnili to uczestnicy ubiegłorocznego Masz Głosu, którzy wspólnie z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządu odmieniają ponad 20 miejsc w różnych zakątkach kraju.

W kilkumiesięcznym cyklu pracy pomożemy Wam wybrać miejsce, przekonać do pomysłu lokalną władzę i zainteresować mieszkańców. Następnie stworzycie grupę, która będzie wspólnie pracować nad najlepszą dla wszystkich koncepcją zagospodarowania wybranego miejsca. Pokażemy Wam jak zaangażować sąsiadów, znajomych i nieznajomych, by wspólnie z władzami stworzyć nową lepszą przestrzeń – spełniającą oczekiwania każdego – od dziecka do seniora.

Prześledźmy kolejne kroki zadania:

1. Wybierz przestrzeń

Wybierz przestrzeń w swojej miejscowości, dzielnicy, czy osiedlu, którą chcesz zmienić. Najlepiej taką, z której będzie mogło korzystać wielu mieszkańców – np. zaniedbany plac, niezagospodarowany teren, zniszczony plac zabaw, zapuszczony skwer lub inny teren zielony. Upewnij się, czy właścicielem terenu jest gmina i sprawdź jakie funkcje przewidziano dla tego terenu w dokumentach planistycznych.

2. Zachęć ludzi

Zainteresuj pomysłem mieszkańców. W miejscu, które chcecie zmienić, warto zorganizować małe wydarzenie: piknik, happening czy wspólne sprzątanie. Dzięki temu zdobędziesz sojuszników, którym również zależy na tym miejscu. Taka grupa ludzi będzie bardzo pomocna w realizacji zadania. Razem łatwiej przekonać wójta, burmistrza czy prezydenta do współpracy. Zainteresuj media: prasę, radio, telewizję. Pomocne będzie także lokalne forum internetowe czy portal społecznościowy, gdzie poinformujesz o wydarzeniu.

3. Przekonaj władze

Spotkaj się z właścicielem terenu – wójtem, burmistrzem lub prezydentem – poinformuj o pomyśle, przekonaj do współpracy. Na spotkanie warto pójść w 2 – 3 osoby. Postaraj się zainteresować waszym przedsięwzięciem także lokalnych radnych – gminy, miasta, okręgu lub dzielnicy. Pomoc przedstawicieli władz samorządowych będzie niezbędna i usprawni Wasze działania.

  • Pierwszy kontakt z władzami jest niezwykle istotny – od jego powodzenia może zależeć sukces całego zadania! Dlatego pierwsze spotkania powinniśmy dobrze przygotować, aby upewnić lokalne władze o naszych dobrych zamiarach i wspólnych korzyściach z przeprowadzenia zadania.

O tym jak powinno wyglądać takie spotkanie, czyli z kim i o czym rozmawiać, dowiesz się z załącznika Jak zorganizować spotkanie

4. Poznaj zdanie mieszkańców i przestrzeń

Teraz przyszedł czas, aby poznać opinie mieszkańców, czyli dowiedzieć się jakich zmian oczekują w wybranym miejscu. O zdanie pytamy możliwie najbardziej różnorodną grupę: rodziny z dziećmi, młodzież, seniorów, osoby w średnim wieku, właścicieli psów. Opinie możemy zebrać przy pomocy ankiety albo prostych sondaży prowadzonych nietypowych miejscach, np. na tablicach, plakatach w rozwieszonych w sklepach lub na ulicy, gdzie mieszkańcy będą wpisywać swoje pomysły.

Wielu ciekawych informacji o samym miejscu i potrzebach mieszkańców dowiesz się także z obserwacji wybranej przestrzeni!

  • Nad przygotowaniem badań społecznych i badań przestrzeni powinien czuwać socjolog. Nie martw się – mamy go w swoich zasobach i chętnie pomożemy.

Wszystko o badaniu potrzeb mieszkańców i badaniu przestrzeni znajdziesz w załączniku Jak zbierać opinie

 5. Stwórz grupę roboczą

Przed Wami najciekawsza część zadania! Praca z mieszkańcami, którzy poświecą swój czas na przygotowanie koncepcji zagospodarowania wybranego miejsca. Aby zachęcić ludzi do wspólnej pracy, zorganizuj spotkanie I. O tym, jak to zrobić przeczytasz w załączniku Jak zorganizować spotkanie. Zebraniu sprzymierzeńców pomoże także lokalne forum internetowe, portal społecznościowy oraz media (prasa, radio, telewizja). Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak skutecznie informować i zaangażować mieszkańców do współpracy – przeczytaj o tym w załącznikach:

Jak stworzyć grupę roboczą

Jak informować

  • Bez ludzi, którym zależy na zmianie niewiele się uda. To oni najlepiej wiedzą, jakie mają potrzeby. Pamiętajcie, aby uruchomić jak najwięcej kanałów informacji, aby dotrzeć do każdego, kto może być użytkownikiem wybranej przestrzeni. Pokażcie dlaczego warto zaangażować się we wspólne prace i jaki efekt chcecie osiągnąć.
  • Zadbajcie, aby w spotkaniach, pracach grupy roboczej uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz czy pracownicy urzędu.

6. Przygotuj koncepcję zagospodarowania przestrzeni

Teraz najważniejsza część zadania – przygotowanie koncepcji zagospodarowania Waszego miejsca. Wypracujecie ją podczas warsztatów, do których Was przygotujemy i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać koncepcja. Proces warsztatowy będzie wymagał 2-3 kilkugodzinnych spotkań. Zostanie zakończony w momencie przygotowania koncepcji wspólnej przestrzeni, która będzie akceptowana przez całą grupę. Jeżeli nie możecie wziąć udziału w naszych warsztatach – zapraszamy do lektury poradnika, który wyjaśni jak to zrobić! Jak prowadzić warsztat

  • Społeczną koncepcję zagospodarowania przestrzeni warto przedstawić na mapie czy prostej wizualizacji. Będzie bardziej zrozumiała dla innych, którzy nie uczestniczyli w warsztatach. Przeczytaj o tym w załączniku Jak prezentować

 7. Społeczna koncepcja już gotowa!

Efekt Waszej pracy przedstawcie lokalnej społeczności do konsultacji podczas spotkania II. Spotkanie może mieć formę pikniku, na którym zapytacie pozostałych mieszkańców o zdanie. Po ostatecznych poprawkach zostaje już tylko przekazać społeczną koncepcję władzom i – jeśli zostanie przyjęta do realizacji – wprowadzać ją w życie.

PDF scenariusza do pobrania: Scenariusz Wspólna przestrzeń

Kontakt do koordynatorki:
Dorota Michalska
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
e-mail: [email protected]
telefon: 691 382 690

 

ZAREJESTRUJ SIĘ DO AKCJI!

ZALOGUJ SIĘ i DOŁĄCZ DO ZADANIA!

 

Wróć do listy zadań