Pomiń menu

Scenariusz zadania Zróbmy to razem!

Zastanawiacie się nad tym dlaczego oferta lokalnej świetlicy, biblioteki lub domu kultury nie jest dla Was interesująca i czy można coś z tym zrobić? Czy razem ze swoimi dziećmi i innymi rodzicami chcecie mieć wpływ na to jak funkcjonuje plac zabaw, park czy boisko w sąsiedztwie? A może macie odwagę wypracować przyjazny dla wszystkich regulamin konsultacji społecznych albo stworzyć mapę barier architektonicznych w swojej okolicy i plan ich usuwania?

Jeżeli czytając to kiwacie twierdząco głowami, to Zróbmy to razem!

W ramach kilkumiesięcznego procesu pomożemy Wam rozpoznać problem, przekonać do pomysłu lokalną władzę i zainteresować mieszkańców. Potem zbudujecie zespół, który wspólnie stworzy rozwiązanie akceptowane przez większość. Angażując się w to zadanie możecie wypracować zasady współpracy, regulamin działania lub organizacji lokalnych instytucji, stworzyć harmonogram lub plan zajęć w domu kultury. Pokażemy Wam jak zaangażować lokalnych liderów i sąsiadów, by wspólnie z władzami stworzyć coś, co sprawi, że życie wokół stanie się łatwiejsze i bardziej dopasowane do potrzeb, bardziej „na miarę”.

1. Określcie problem

Pierwszym zadaniem będzie określenie problemu, jego przyczyn i oddziaływania na otoczenie. To bardzo ważne, byście materiału do pracy nie szukali tylko na własnym podwórku i tylko wśród swojego znajomego grona. Rozejrzyjcie sie dookoła, poczytajcie lokalną prasę i fora internetowe, porozmawiajcie z sąsiadami. Zainspirować Was mogą na przykład: dyskusje nad nieprzyjaznymi programami instytucji publicznych, niedostosowanymi do potrzeb godzinami pracy urzędów, czy brakiem zasad dialogu z władzami w ważnych sprawach dotyczących najbliższej okolicy. Ważne, żeby sprawa była konkretna i namacalna, dotyczyła wielu osób i aby wpływ na jej przebieg miał Wasz lokalny samorząd (powiat, gmina, dzielnica, osiedle).

Finalnym rezultatem Waszej pracy mają być narzędzia ułatwiające rozwiązanie wybranego przez Was problemu. Może to być wypracowanie różnego rodzaju dokumentów – ich zaletą będzie to, że zostały wspólnie stworzone, przedyskutowane i zaakceptowane przez wszystkie zainteresowane strony – np. zasady działania miejsca/instytucji, regulaminy, harmonogramy, programy współpracy czy zakres działań instytucji. Ostatecznie Waszym celem będzie wypracowanie trwałej i akceptowalnej zmiany w funkcjonowaniu przestrzeni publicznej, która Was otacza.

Pokażemy Wam jak w prosty sposób przeprowadzić diagnozę, badania społeczne czy badania interesującego Was obszaru tematycznego. Pomocne informacje znajdziecie także w załączniku Jak zbierać opinie

2. Zaproście do współpracy szerokie grono ludzi, przekonajcie władze

Kolejnym etapem będzie nawiązanie kontaktów z władzami, przedstawicielami instytucji, lokalną społecznością, mediami – czyli wszystkimi grupami, które powinny zaangażować się w działanie. W przekonaniu lokalnych władz pomoże Wam załącznik Jak zorganizować spotkanie

  • Ważne, by z zaproszeniem dotrzeć do jak najszerszej społeczności. Im większa różnorodność grupy zaangażowanej w działanie, tym więcej głosów w dyskusji i lepsze, bardziej realne rezultaty. Zadbajcie o to, żeby w zespole znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz i instytucji lub osoby reprezentujące miejsce, którego dotyczy sprawa.
  • Pierwszy kontakt z władzami jest niezwykle istotny – to od jego powodzenia może zależeć sukces całego zadania! Dlatego pierwsze początkowe spotkania powinniśmy szczególnie dobrze przygotować pod względem merytorycznym, aby upewnić zapewnić lokalne władze o naszych dobrych zamiarach i wspólnych korzyściach, jakie możemy mieć z udziału w zadaniu.

3. Stwórzcie grupę roboczą

Następnie zbierzcie i zaangażujcie do współpracy mieszkańców zainteresowanych rozwiązaniem problemu, którzy zechcą poświęcić czas, by pomóc w osiągnięciu celu. Aby to działanie przeprowadzić, możecie skorzystać z załącznika Jak stworzyć grupę roboczą. Pozyskaniu sprzymierzeńców posłuży zorganizowane przez Was spotkanie I (załącznik Jak zorganizować spotkanie), a także forum internetowe, czy portal społecznościowy, gdzie będziecie dyskutować o sprawie, jednocześnie zapraszając do współpracy. Dobrze pamiętać również o mediach – prasie, radiu czy telewizji – pomoże Wam w tym poradnik Jak informować.

  • Bez ludzi zaangażowanych w sprawę nic Wam się nie uda – tylko oni mogą powiedzieć co jest im potrzebne. Uruchomcie jak najwięcej kanałów informacji, aby dotrzeć do każdego, kto może być zainteresowany problemem. Pokażcie, dlaczego warto zaangażować się we wspólne prace i jaki efekt chcecie osiągnąć.

4. Wypracujcie rozwiązania

Teraz przed Wami najtrudniejsze zadanie – wspólne wypracowanie rozwiązań. Zależnie od rodzaju sprawy, cała grupa będzie pracować nad społecznym dokumentem: programem, harmonogramem, raportem, uchwałą, regulaminem. Stworzycie go podczas kilku spotkań warsztatowych, do których Was przygotujemy. Warto także zajrzeć do załącznika Jak prowadzić warsztat. Rezultatem spotkań będzie zaakceptowany przez całą grupę dokument.

  • Warsztaty z grupą powinien poprowadzić moderator – osoba obiektywna, opanowana, niezaangażowana osobiście w problem, potrafiąca stać „z boku” i pracować ze zróżnicowaną grupą osób. Moderator może pochodzić bezpośrednio z Waszego środowiska lub z zewnątrz. Warsztaty powinny mieć określony, zaplanowany czas trwania i nie powinny się przeciągać! – zapał zaangażowanych ludzi w zbyt powolnym procesie zwyczajnie wygaśnie. Sposób prowadzenia warsztatów wybiera moderator, dopasowując go do specyfiki zadania. Jeśli nie macie moderatora, skontaktujcie się z koordynatorami – pomożemy Wam.
  • Do prac grupy konieczne może być zaangażowanie specjalisty, np. prawnika, architekta, dietetyka, urzędnika. Ważne, aby opinia eksperta nie pojawiła się na końcu procesu – wytykając błędy, ale w trakcie pracy, służąc pomocą merytoryczną.

5. Społeczna wizja już gotowa – pochwalcie się sukcesem!

Długo oczekiwany rezultat Waszej pracy skonsultujcie z lokalną społecznością podczas spotkania II. Aby ciekawie pokazać osiągnięte wyniki i wypracowane rozwiązanie, zajrzyjcie do załącznika Jak prezentować. Spotkanie może mieć formę przyjemnego pikniku, na którym będziecie świętować wspólny sukces, oficjalnej debaty czy pogawędki przy kawie i ciastku. Po ostatecznych poprawkach zostaje już tylko przekazać dokument władzom i wprowadzać go w życie.

Bułka z masłem podana w nowatorski i atrakcyjny sposób!

  • Zgłaszając się do Zróbmy to razem! możecie otrzymać tzw. rozszerzone wsparcie. Zostaniecie zaproszeni na 3-dniowe warsztaty w maju, podczas których nauczymy Was jak rozpoznać problem, przeprowadzić badania, skutecznie zaprezentować pomysł lokalnej władzy,instytucjom, społeczności i mediom. Dowiecie się jak zorganizować spotkanie i przeprowadzić warsztaty. Wspólnie zaplanujemy kolejne kroki, które doprowadzą Was do rozwiązania problemu. Ze zdobytą wiedzą wrócicie do domów, ale nie zostaniecie sami! Będziecie mieć od nas wsparcie eksperckie – jeśli nie będziemy mogli przyjechać, pomożemy Wam telefonicznie lub porozmawiamy przez Internet.

 

PDF scenariusza do pobrania: Scenariusz Zróbmy to razem!

Kontakt do koordynatorów:
Paulina Brokos
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
e-mail: [email protected]
tel: 691 092 376

Krzysztof Ślebioda
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
e-mail: [email protected]
tel: 695 254 739

 

ZAREJESTRUJ SIĘ DO AKCJI!

ZALOGUJ SIĘ i DOŁĄCZ DO ZADANIA!

 

Wróc do listy zadań